Przejdź do głównej zawartości

Diagramy generowane z plików DITA? Tak! I nie tylko...

· 3 min aby przeczytać

W DITA można pisać treść z multimediami a potem generować z niej HMTLe, PDFy i tak dalej. A co, gdybyśmy chcieli na przykład wygenerować diagram z drzewa procedur? Na szczęście się da.

Natrafiliśmy ostatnio na rozwiązania firmy Intuillion, które pozwalają na generowanie rożnych rzeczy z plików DITA. Dzięki temu, że DITA to XML, mamy dosyć dużą władzę nad tym co można z niej generować. Można tworzyć pliki DITA z innych materiałów. Intuillion proponuje następujące gotowe rozwiązania:

  • Diagram pomagający w rozwiązywaniu problemów z plików typu DITA "troubleshooting"
  • Diagram architektury systemu z topików DITA
  • Pliki konfiguracji serwera z topików DITA
  • Mapę DITA z zestawienia materiałów
  • Dokumenty DITA z plików wymagań produktu

Te rozwiązania są związane z CMSem, który Intuillion reklamuje, ale mogą równie dobrze być zastosowane w innych środowiskach. A jeżeli mamy w sobie trochę chęci i znamy XSLT, możemy napisać swoje.

Jak to działa?

DITA jest publikowana przez DITA OT, który opiera się na XSLT. XSLT zamienia pliki DITA XML w inne pliki XML - na przykład XSL-FO lub HTML. Można w tym miejscu stworzyć dodatkową transformację, która zamieni treści DITA w plik SVG - grafikę wektorową zapisaną w formacie XML. Albo stworzyć pliki XML (lub proste pliki tekstowe), które staną się plikami konfiguracyjnymi serwera lub aplikacji.

Transformacja w drugą stronę działa analogicznie. Pliki XML stanowiące jakiś dokument można zamienić w pliki DITA. Zaawansowani użytkownicy mogą pokusić się o zmienianie plików DOCX lub RTF w pliki XML.

Przykład

Poniższy przykład jest dla osób zaznajomionych z XSLT. Gdybyśmy chcieli stworzyć diagram z plików DITA, moglibyśmy to zrobić w następujących krokach:

  1. Stworzyć plugin do DITA OT, który będzie generował nasze obrazy. Możemy zrobić go częścią innego pluginu, na przykład tego, który generuje nasze PDFy. Ale dużo lepiej zrobić z tego osobny plugin i wywoływać przed procesem publikacji. Wtedy możemy wygenerować nasz obrazek i dołączyć go do PDFa, HTMLa, i tak dalej.
  2. Dodać transformacje XSLT, które pozyskają treści do diagramu. Na przykład, każdy <condition> zamieni się w zieloną elipsę.
  3. Opcjonalnie, dodać instrukcje w pliku ANT, które zmienią plik SVG do formatu PNG. Użyteczna może się tu okazać darmowa aplikacja Image Magick.

Poniżej przykład kodu, który generuje elipsę z taga <condition>. To przykład troche umowny, bo nie kalkuluje położenia i wielkości elipsy względem tekstu, ale zarysowuje o czym mówimy.

<xsl:foreach select=".//\*\[contains(@class, ' troubleshooting/condition ')\]">
<g>
<ellipse cx="200" cy="80" rx="100" ry="50" style="fill:yellow;stroke:purple;stroke-width:2" />
<text x="150" y="80" font-family="Verdana" font-size="35" fill="blue">
<xsl:value-of select="." />
</text>
</g>
</xsl:foreach>

Dla nie-programistów

Jeżeli nie mamy talentu do kodowania, lub czasu na to, najlepiej zwrócić się do osoby, która zaprojektowała nasze arkusze stylów do DITA OT. Albo poprosić zaprzyjaźnionego programistę. Pokażcie mu powyższy przykład i będzie wiedział co zrobić.

A Wy? Macie pomysły jak moglibyście to zastosować w swojej pracy? Piszcie w komentarzach poniżej.