Co czytać - 10 stron w sieci, na które warto zajrzeć
· 4 min aby przeczytać
Internet to największa na świecie kopalnia wiedzy. Postanowiliśmy więc wyszperać w jej bezmiarze materiały, dzięki którym możecie zdobyć cenne informacje, podszlifować warsztat, czy wzbogacić język, który jest przecież narzędziem pracy Technical Writera.
Strony internetowe, blogi, recenzje książek, prezentacje Power Point online, magazyny online i pewnie dużo, dużo więcej. Pośród tego ogromu wybraliśmy dziś dla Was najciekawsze, naszym zdaniem, strony internetowe.
- The Chicago Manual of Style Online – historia The Chicago Manual of Style rozpoczęła się w 1891 roku wraz z otworzeniem wrót wydawnictwa University of Chicago Press. Poprzez lata opracowanie to zyskało ogromne uznanie w świecie z uwagi na rzeczowe objaśnienie skomplikowanych zagadnień z zakresu stylu języka pisanego (angielskiego). Po raz pierwszy The Chicago Manual of Style wydano w 1906 rok. W 2010 doczekaliśmy się ostatniego jak dotąd, już 16 wznowienia. Podążając za zmianami, w 2006 roku utworzono The Chicago Manual of Style Online – bazę rekomendacji i dobrych praktyk stosowanych w piśmiennictwie. Zawiera ona wszystkie hasła znajdujące się w piętnastym i szesnastym wydaniu The Chicago Manual of Style. Niestety, aby w pełni korzystać z portalu, należy wykupić subskrypcję, której koszt to $35 za rok. Przy okazji, o manualach pisaliśmy jakiś czas temu. Osoby zainteresowane mogą przeczytać o nich tutaj.
- Copyblogger – jak piszą twórcy, jest to portal, który od 2006 roku „uczy, jak tworzyć zabójcze treści w Internecie”. Po zarejestrowaniu się otrzymujemy dostęp do szesnastu e-booków oraz dwudziestoczęściowego kursu z zakresu marketingu internetowego. Każda zapisana osoba będzie także otrzymywała raz w tygodniu e-mail z najświeższymi informacjami z portalu. Treści książek elektronicznych oraz kursu dotyczą m.in. marketingu treści, copywritingu, czy e-mail marketingu. Można także wziąć udział w seminariach czy webinariach oraz zaznajomić się z materiałami z już zakończonych sesji.
- Online Writing Lab – portal skierowany do studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych pisaniem. Oferuje dużo materiałów instruktażowych: informacje na temat reguł i dobrych praktyk w pisaniu, ćwiczenia, prezentacje. Możliwe jest także zadawanie pytań ekspertom poprzez specjalny system Owl Mail Tutors. Osoby zainteresowane mogą dodatkowo zapoznać się z treścią bloga The Grammar Gang. Nie jest wymagana rejestracja. Wszelkie materiały dostępne są bezpłatnie.
- Grammar Girl – strona stworzona przez Mignon Fogarty, technical writera, felietonistkę i przedsiębiorcę. Jest tu mnóstwo krótkich wskazówek, które pomogą rozwinąć pisownię zarówno pod względem gramatycznym, jak i leksykalnym. Dużym plusem jest prostota odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania oraz spora liczba trików wspomagających zapamiętywanie reguł rządzących językiem. Nie jest wymagana rejestracja.
- Tech Whirl – jest to portal dla wszystkich zainteresowanych tematyką zarządzania treścią oraz technical writingiem. Każdy, bez względu na zasób wiedzy w tej materii, znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Są zatem materiały edukacyjne, wspomagające rozwój warsztatu, najświeższe wiadomości i artykuły z interesującej nas dziedziny. Dla osób lubiących rozmowy internetowe jest tu również grupa dyskusyjna. Jest tu także dostępny TechWhirl Online Magazine, w którym znajdziemy ciekawe wywiady, porady i wskazówki odnośnie poprawnego przekazywania treści czy recenzje przydatnych narzędzi.
- TC World – internetowy magazyn na temat technical writingu, zarządzania treścią, tłumaczeń czy kultury biznesu. Poza ciekawymi artykułami znajdziemy tu także informacje na temat nowości w światku TW, ciekawych wydarzeń, a także sposobów na zdobywanie wiedzy – treningi, kursy, spotkania.
- Poradnik pisania – i w końcu coś ciekawego z rodzimego podwórka. Blog-poradnik dotyczący pisania różnych typów tekstów, z czego nas najbardziej zaciekawił webwritting. Jest także baza przydatnych informacji na temat metod pisarskich, języka i częstych błędów w jego używaniu, sposobów motywowania się do pisania, czy psychologii twórczości. Dla osób lubiących kursy internetowe autorka przygotowała materiał o webwritingu. Jest on niestety dość kosztowny, jednak patrząc na zakres przekazanej uczestnikom treści, wydaje się warty swej ceny.
- Tech Writing Handbook – podręcznik, który z łatwością można przeczytać na komputerze, tablecie czy smartfonie. Przejrzysty układ rozdziałów, niewielka ilość tekstu zawierająca sporo przydatnych informacji, przyjemna grafika. To wszystko pozwoli w miły sposób nauczyć się jak stworzyć dobry tekst techniczny od momentu planowania, po jego publikację.
- Society for Technical Communication – organizacja, która od ponad sześćdziesięciu lat skupia wokół siebie osoby chcące podnieść kwalifikacje oraz ulepszyć warsztat w dziedzinie komunikacji technicznej. Obecnie skupiająca ponad sześć tysięcy członków. Oferuje możliwość wieloletniej nauki z uzyskaniem certyfikatu włącznie. Platforma ma także własny magazyn dostępny w formacie PDF, a także jest organizatorem corocznej konferencji STC Summit Conference. Członkostwo, jak również korzystanie z dużej bazy materiałów jest odpłatne.
- The Write Life – strona internetowa stworzona przez osoby piszące (pisarze, blogerzy) dla osób zarabiających lub chcących zarabiać pisząc. Wśród tematów poruszanych przez autorów są opisy narzędzi, techniki, propozycje wykorzystania umiejętności pisarskich, na przykład w pracy jako Technical Writer. Dodatkowo można się zapisać do newslettera i otrzymywać bezpośrednio do skrzynki mailowej wskazówki dotyczące pisania.
Dajcie znać w komentarzach, jeśli znacie inne ciekawe strony. Chętnie się z nimi zapoznamy.