MeetContent Wrocław - marzec 2023
Spieszymy donieść, że ekipa MeetContentWRO i wrocławscy contentowcy mają za sobą kolejny udany meetup! 😉 Ale zanim opowiemy o lutowym wydarzeniu, kilka słów na temat tego co przed nami!
Marzec 2023 - Etteplan
Marcowy #MeetContentWRO zagości w firmie Etteplan. Tym razem mamy dla Was jedną prezentację, ale opowiadać będą dwie osoby.
Temat: Simplified Technical English - How to control the beast?
O STE opowiadać będą:
- Barbara Kardel-Piątkowska, obecnie Documentation Specialist w Etteplan. Basia ma za sobą doświadczenie w tworzeniu komunikacji technicznej na potrzeby przemysłu związanego z produkcją i obsługą maszyn.
- Jan Sosna, obecnie Article Editor w DeLaval. Janek również ma doświadczenie w tworzeniu komunikacji technicznej, zarówno od strony Technical Writera jak również Graphic Designera.
Janek i Basia opowiedzą jak opanować bestię zwaną Simplified Technical English. Najpierw jednak dowiemy się o wadach i zaletach STE:
- Czy kontrolowany język, który jest w samym centrum STE, nie ogranicza, nie wiąże rąk Technical Writerom?
- Czy nie jest to zamach na techwriterską kreatywność?
- Jak prosty w użyciu jest STE?
- Czy można go równie efektywnie używać pisząc dokumentację dla software’u?
- A może dzięki podejściu STE odbiorcy zyskują dokumentację bardziej przystępną i zrozumiałą, a także tańszą w utrzymaniu i lokalizacji?
Zapraszamy Was serdecznie na: Simplified Technical English - How to control the beast?
Gdzie i kiedy
22 marzec 2023 godzina 18:00
Biuro Etteplan ul. Legnicka 48G
Formularz zgłoszeniowy - nie zapominijcie o jego wypełnieniu, jeśli macie zamiar się stawić 😉.
Luty 2023 - DeLaval
W lutym natomiast meetup odbył się w siedzibie firmy DeLaval we Wrocławiu. Całe wydarzenie poświęcone było jednemu tematowi.
Marta Bartnicka, Publishing and Localization Senior Engineer w Dolby Laboratories rozważała wraz z uczestnikami plusy i minusy Markdowna.
W swojej prezentacji: Markdown - The lesser evil?, Marta zaczęła od samego początku, czyli od pierwszej specyfikacji Markdowna z 2004: było to uporządkowanie konwencji używanych od lat w Internecie (maile, usenet) i w prostej dokumentacji (readme, release notes, dokumentacja API). Składnia Markdowna składa się zaledwie z kilkunastu elementów, które zostały pokrótce podsumowane. Można je znaleźć na stronie Marty na GitHubie.
Uczestnicy mogli dowiedzieć się na co pozwala Markdown. A okazuje się, że wbrew pozorom i niezbyt skomplikowanej składni, pozwala na wiele. Można na przykład:
- czytać go tak jak jest, w dowolnym edytorze
- opublikować z niego HTML, np. na GitHub Pages
- wrzucić na Confluence
- opublikować z niego PDF, np. używając dodatku do VSCode
- włączyć w mechanizm publikowania HTML, PDF i innych rzeczy za pomocą DITA-OT - pliki .md można wpiąć do DITA mapy tak samo jak pliki dita xml.
Po zaletach przyszedł czas na ograniczenia (lub ‘wady’ - jak kto woli), a więc między innymi dowiedzieliśmy się, że Markdown:
- może ‘odstraszać’ niektórych SMEs jako zbyt techniczny
- nie umożliwia tworzenia bardziej rozbudowanych tabel
- daje ograniczone możliwości tagowania treści i content reuse.
Pytania uczestników dotyczyły między innymi możliwości użytkowania diagramów w plikach .md oraz kompatybilności Markdowna z MadCap Flare i DITA.
Zwyczajowo, sesja Q&A przeszła w dalsze rozmowy przy pizzy 😊
Jeśli zainteresował Was temat Markdowna, poniżej znajdziecie przydatne linki:
Dziękujemy za udział i widzimy się 22 marca w Etteplan!