Przejdź do głównej zawartości

Documentor - opis narzędzia

· 3 min aby przeczytać

Podczas szkolenia ITCQF (relacja) spotkaliśmy Adriana, który pracuje z narzędziem Documentor. Po krótkich namowach zgodził się opisać dla Was narzędzie do intuicyjnego i przejrzystego tworzenia dokumentacji z wykorzystaniem WordPress'a - dziękujemy!

Documentor to plugin WordPressa pozwalający segregować zawartość naszej dokumentacji w przejrzystą strukturę przy użyciu sekcji, eksportować dokumenty do PDF, otrzymywać feedback od czytających, a nawet dodać opcje społecznościowe. Idea jaka przyświeca twórcom to łatwe tworzenie dokumentacji produktu lub procesu przy użyciu WordPressa. W szczególności dokumentów typu User Guide czy Project Documentation. Wtyczka dostępna jest w dwóch wersjach:

  • Lite – darmowej wersji, która pozwala dodać nam tylko jedną sekcję do jednej strony (może wystarczyć do prostych zastosowań) i nie ma możliwości zmiany „skórek” (oprawy graficznej)
  • Documentor Pro – wersja płatna, za pomocą której możemy dodać dowolną liczbę dokumentów (Guides) do dowolnych stron oraz modyfikować ich wygląd. Płatne wersje zaczynają się od $19

Warto na pewno zacząć od darmowej wersji i zobaczyć, czy ten plugin sprawdzi się do naszych potrzeb, można też sprawdzić przykład użycia na demo-stronie (http://demo.documentor.in/).

Esencją pracy z Documentor jest tworzenie dokumentów, tzw. Guides. Każdy Guide można osadzić na stronie za pomocą krótkiego kodu (podobnie jak w przypadku większości pluginów w WordPress). Przykładowo dla wersji Lite jest to tylko jeden dokument: [documentor 1].

Jak to działa?

Nasz dokument tworzymy przez dodawanie do niego sekcji, które możemy układać w zadaną hierarchię zwykłym drag-and-drop. W widoku edycji Guide (Documentor → Manage → Edit przy wybranym Guide) klikamy „Add Section” i wybieramy interesującą nas zawartość. Nową sekcją może być:

  • Ręcznie dodana sekcja o dowolnym tytule wyświetlanym w menu (Section Title), w treści dokumentu (Section Title) i zawartości
  • Jeden lub więcej Postów (zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, wystarczy tylko zaznaczyć które z postów chcemy dodać)
  • Jedna lub więcej Stron
  • Link

Documentor Guide creationTworzenie Guide Documentora

Przykładowo: by dodać sekcje z użyciem istniejących Postów, wchodzimy do menu „Posts” w dodawaniu nowych sekcji, zaznaczamy interesujące nas posty, klikamy przycisk „Insert” na dole i następnie „Back to Edit”. Dokument zawiera teraz wylistowane sekcje, które możemy poukładać w żądaną hierarchię metodą drag-and-drop tworząc rozdziały i podrozdziały kolejnych poziomów. Daje nam to wygodną, przejrzystą strukturę książki.

Jedyne co nam pozostało, to osadzić tworzony dokument na stronie. W tym celu, w sekcji „Manage” podglądamy „Shortcode” przy wybranym dokumencie, znajdujemy tam kod potrzebny do osadzenia i wklejamy bezpośrednio do zawartości naszej strony. Documentor wygeneruje potrzebny wygląd dokumentu.

documentor viewWygenerowany dokument na stronie

Opcje

Ogromnym plusem jest szeroki wachlarz możliwości konfiguracji. Wtyczka ma całkiem pokaźne możliwości dostosowania wyglądu i zawartości, dostępne w zakładce „Settings” w widoku edycji „Guide”. Możemy tam między innymi:

  • Wybrać „skórkę”, czyli zestaw kolorystyki
  • Położenie menu (lewa/prawa)
  • Spersonalizować kolory, fonty, etc. dla sekcji, menu, zawartości i paska
  • Określić czy zawartość ma być ładowana w całości czy też każda sekcja osobno (AJAX loading)
  • Zezwolić na zapis w PDF, drukowanie, wysłanie zawartości mailem, feedback od użytkowników
  • Włączyć opcję wyszukiwania

…i wiele innych.

Podsumowanie

Documentor to ciekawe narzędzie przekształcające WordPress w wygodny dla dokumentacji CMS. Z jego pomocą łatwo stworzymy czytelną strukturę, wygenerujemy pliki PDF lub zachęcimy czytelników do interakcji. Nie jest to jednak narzędzie, które opanujemy w 5 minut i trzeba przeznaczyć chwilę (dzień - dwa) by w pełni dopasować go do naszych potrzeb, niemniej jest to jeden z potężniejszych pluginów dokumentacyjnych do WordPress na rynku.

Adrian Gonciarz

Od redakcji: O możliwości wykorzystania WordPressa do tworzenia dokumentacji pisaliśmy już jakiś czas temu, opisując narzędzie Helpinator. Swoją drogą, ciekawe kto wymyśla nazwy tych narzędzi - Terminator? Może czas stworzyć swój produkt tego typu i nazwać go na przykład... Kontentor? Co o tym sądzicie?