Przejdź do głównej zawartości

Tworzenie dokumentacji technicznej w środowisku Agile

· 2 min aby przeczytać
Darek Drezno

Jeżeli pracujecie w firmie IT, to zapewne słyszeliście o Agile'u... a może nawet próbujecie współpracować z programistami, analitykami i testerami właśnie w tym modelu?

Dla niezorientowanych - Agile to taka nowa religia 😉, przetłumaczona na polski jako "programowanie zwinne". Jednym ze sztandarowych haseł tej metodologii metodyki jest "Working software over comprehensive documentation". Brzmi niepokojąco? I słusznie.  W wielu firmach mówi się "bo my jesteśmy agile", aby szybko i zwinnie usprawiedliwić wszechobecny b...ałagan. Na szczęscie znamy jednak miejsca gdzie Agile działa (lepiej lub gorzej), co więcej - pracują tam również dokumentaliści 😊. I jakoś sobie radzą. Oczywiście, jak każda metodyka, ta również ma swoje wady i zalety. Do wad należą konieczność częstych przeróbek i poprawek oraz mocnej integracji z pozostałymi członkami zespołu. Do zalet - większa zrozumienie potrzeb klienta i specyfiki tworzenia software'u oraz... mocna integracja z pozostałymi członkami zespołu 😉.

Więcej na temat Agile'a z perspektywy technical writera w tym miejscu. A tutaj ciekawy artykuł o tym, że można być "zwinnym" dokumentalistą bez oglądania się na innych. Z kolei dla zainteresowanych tematyką lokalizacji software'u - kilka cennych rad od firmy Adobe.

Tak naprawdę niewiele firm w Polsce może powiedzieć o sobie, że "są agile", choć teraz twierdzą tak prawie wszyscy. Ile z nich podchodzi w ten sposób do komunikacji technicznej, czyli "zwinnie" tworzy nie tylko oprogramowanie, ale również dokumentację techniczną, pomoc dla użytkowników, szkolenia, tłumaczenia?

Jedna? A może aż pięć?