Przejdź do głównej zawartości

Podręcznik stylu - stylręcznik?

· 3 min aby przeczytać
Darek Drezno

A może po prostu Style Guide lub Style Manual? Dowiedz się co to jest, sprawdź do czego i kiedy jest potrzebne, stwórz Style Guide dla swojej organizacji. O ile jeszcze go nie ma.

Tradycyjnie zaczynamy od definicji - Style Guide to nic innego tylko spisany w dowolnej formie zestaw reguł (zasad, standardów) publikowania informacji. Taki zestaw tworzy się po to, aby wszystkie publikowane dokumenty miały podobny wygląd, styl i używały tej samej terminologii.

Przykład: pisząc o osobie zajmującej się komunikacją techniczną zawsze używamy zwrotu Technical Writer (z dużych liter i pogrubione) 😉.

Definicja z wikipedii wraz z różnorakimi przykładami.

Stworzenie stylręcznika może być stosunkowo prostym zadaniem, jeżeli liczba Waszych informacji i współpracujących techwriterów jest niewielka - tworzycie np. strone internetową. Tu znajdziecie kilka słów na ten temat. A w tym miejscu mnóstwo przykładów z życia wziętych - często bardzo zaawansowanych.

W pewnych branżach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie firmy bez dobrze zdefiniowanego i przestrzeganego Style Guide. Pierwszym przykładem są media - The Guardian na przykład może się pochwalić nie tylko nowoczesnym The Guardian and Observer style guide, ale również bogatą tradycją w utrzymywaniu wysokich standardów - wcześniej pod nazwą Style Book. Wspaniałe wprowadzenie do Style Guide (ze smakowitym sześcioma regułami George'a Orwella) znaleźliśmy na stronach The Economist.

Drugim przykładem są oczywiście urzędnicy i biurokraci - ile drzew zginęło aby stworzyć to dzieło? A to tylko wierzchołek góry lodowej...

Jak łatwo się domyślić - również strona z największą chyba ilością autorów posiada swój Manual of Style.

Schodząc na ziemię, jeżeli Wasze oprogramowanie ściśle współpracuje z technologiami Microsoft'u, to powinniście się zapoznać z Microsoft Manual of Style, o którym zresztą już kiedyś wspominaliśmy. Klasyka którą warto znać, niezależnie od branży (o ile oczywiście piszecie w języku angielskim), to The Elements of Style.

Mamy nadzieję, że nie przeraziła Was ta ilość przykładów - naszym celem jest zachęcenie Was do stworzenia własnego Style Guide'a, albo przynajmniej zasygnalizowanie, że coś takiego jest potrzebne i przydatne. Dlaczego? Ponieważ bardzo upraszcza i ujednolica dokumenty które tworzycie. Wasz Style Manual może mieć na początku jedną stronę, ważne aby był stosowany i odświeżany w miarę potrzeb. Czas i codzienne wątpliwości same wypełnią go potrzebną treścią.

Na zakończenie przestawiamy najciekawszy Style Guide jaki udało nam się znaleźć - Beard Style Guide 😊

Jak  pewnie zauważyliście techwriter.pl nie ma jeszcze swojego Style Guide, co przy rosnącej liczbie redaktorów zaczyna powoli być problemem... Ale jak wiadomo szewc bez butów chodzi, a poza tym postaramy się poprawić 😊

A czy Wy macie u siebie stylręcznik?