Dowiedz się w końcu co to znaczy

Lorem ipsum dolor sit amet… gdzieś już to widzieliście, prawda? To jedno z narzędzi wykorzystywanych w naszej pracy i zarazem dowód na to, że dobry techwriter używa łaciny nie tylko wtedy kiedy zawiesi mu się komputer. Ale co to właściwie znaczy?

Fragment ten pochodzi z traktatu „O granicach dobra i zła” Cycerona i ma ponad 2000 lat! Cyceron, wbrew nazwie, nie był biuściastym erotomanem, tylko rzymskim mówcą i politykiem. Chociaż kto go tam wie, właściwie jedno nie stoi w sprzeczności z drugim… Ale nie o tym mieliśmy pisać 🙂

Łacińskiego tekstu zaczynającego się od „Lorem ipsum” używamy, żeby sprawdzić jak nasz dokument będzie się prezentować kiedy już skończymy pracę nad właściwą treścią. Dlaczego właśnie tego tekstu? Bo jest na tyle niezrozumiały, że pozwala się oderwać od zawartości merytorycznej naszego przyszłego dzieła i ocenić jak będzie się docelowo prezentować od strony wizualnej, graficznej, typograficznej… Dzięki temu nie trzeba czekać na całość tekstu, aby zaplanować jego rozmieszczenie, krój pisma, wstawić obrazki, podzielić na akapity czy szpalty.

Możemy sobie wygenerować praktycznie dowolną ilość tego tekstu, używając dostępnych za darmo w sieci narzędzi, na przykład generatora lipsum.pl, albo generator.lorem-ipsum.info.

Krótki rys historyczny (również z generatorem) znajdziecie na pl.lipsum.com, a bardziej wyczerpujący oczywiście w Wikipedii.

Jak widać, jest to narzędzie tak popularne, że stało się właściwie standardem. Wypada więc wiedzieć skąd się wzięło i do czego może się przydać. Warto też pamiętać, że jest to tylko tymczasowy wypełniacz. W przeciwnym wypadku wpadka może być baaaardzo efektowna

Ave!