Data journalism - zawód przyszłości?
“A person without data is just another person with an opinion”. Dziennikarstwo oparte o dane robi się coraz bardziej popularne. Przeczytajcie na czym polega i jak można się go nauczyć.
Skoro nawet dziennikarze Gazety Wyborczej stwierdzili, że warto pisać artykuły oparte na faktach - musi coś w tym być 😉. Pociągnijmy więc temat, który zahacza nieco o wspomniany już przez nas jakiś czas temu efekt SMAC.
Jak podaje Wikipedia - data journalism to... właściwie trudno powiedzieć co 😊. Spróbujmy więc zbudować naszą własną definicję - to po prostu odnoga (specjalizacja) dziennikarstwa, charakteryzująca się wykorzystaniem dużej ilości danych numerycznych i przedstawianiem płynących z nich wniosków (często nieoczywistych) w łatwej do przyswojenia, graficznej formie. Często w formie infografik.
Np. takich jak ta:
Nie każdy może być "żurnalistą danych", ale też... dla chcącego nic trudnego! Nam, techwriterom, zawód ten wydaje się bardzo bliskim - wymaga połączenia umiejętności technicznych i humanistycznych, logicznego myślenia, jasnego wyrażania myśli oraz zdolności graficznych. Różnica polega na tym, że operujemy na surowych danych, a nie np. informacjach zdobywanych od technicznego eksperta. Ciekawe, prawda?
Jeżeli też tak uważacie - zapraszamy do źródeł i przykładów:
- Facts are sacred - oparta na danych seria artykułów w The Guardian
- Data Journalism Handbook - dostępna dla wszystkich za darmo encyklopedia dziennikarstwa opartego na danych
- Information Is Beautiful - ostrożnie, bardzo wciągające!
Prezentacji wprowadzającej:
ODC BarCamp 2013 - Introduction to Data Journalism from Open Development Cambodia
Prezentacji praktycznej:
Data Journalism from Mitzi Lewis
A teraz, skoro rozpoczęliśmy cytatem to i cytatem zakończmy:
“In God we trust; all others bring data.”
... podając jeszcze na dokładkę jedyne chyba polskojezyczne źródło wiedzy na ten temat - datablog.pl. Lubimy to!