Przejdź do głównej zawartości

WRITE THE DOCS PRAGUE 2022 – CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ

· 5 min aby przeczytać

Termin tegorocznej edycji konferencji Write the Docs Prague zbliża się nieubłaganie. Podobnie jak w poprzednich latach, z przyjemnością objęliśmy to wydarzenie patronatem 🙂 Poniżej znajdziecie garść najważniejszych informacji na jej temat.

Co, gdzie i kiedy?

Pomimo zmian związanych z wytycznymi dotyczącymi pandemii organizatorzy pozostali w tym roku przy formacie online. Termin wydarzenia to 11-13 września.

Skrótowy program konferencji:

 • Niedziela (11 września) – Writing Day oraz powitanie uczestników na platformie online. Przewidywany czas to godziny od 10:00 do 18:00.
 • Poniedziałek (12 września) – pierwszy dzień konferencji – przewidywany czas to 10:00-18:00. W planie: oficjalne otwarcie, pierwsze prelekcje, Unconference (10:45-18:00) oraz wieczorna impreza zapoznawcza od 19:00 do 21:00 😉. Wiadomo już, że każda prelekcja będzie trwała około 30 minut. Większość prelegentów odpowie też na pytania uczestników w moderowanej sesji Q&A. Informacje dotyczące wieczornego eventu zostaną zapewne przekazane uczestnikom wraz z pojawieniem się szczegółowego programu.
 • Wtorek (13 września) – drugi dzień konferencji –  przewidywany czas to 10:00-18:00. W planie: dalsze prelekcje, Job Fair (10:00-12:00), Unconference (15:15-18:00), zakończenie konferencji. Podobnie jak w pierwszym dniu wydarzenia, prelekcje będą trwały około 30 minut, a po nich nastąpi sesja Q&A.

Szczegółowy program oraz omówienie prelekcji, w których będziecie mogli wziąć udział są dostępne tutaj. Poniżej przedstawiamy kilka wystąpień, które wydają się nam najciekawsze. Jesteśmy ciekawi czy pokrywają się one z Waszymi wyborami - zachęcamy do dyskusji w komentarzach 😉.

Prelekcje – subiektywny wybór

Wiadomo już, że podczas dwóch dni konferencji odbędzie się 12 prelekcji. Każda z nich ma trwać około 30 minut. Większość prelegentów będzie miała moderowaną sesję pytań i odpowiedzi na żywo po każdym zestawie 2 prelekcji.

Poniższe tematy szczególnie zwróciły naszą uwagę, choć w tym roku każda z propozycji wzbudza zainteresowanie:

 • Jeff Smith "The Art of Asking Questions" - zadawanie pytań może być zniechęcające, zwłaszcza w kontaktach z bardziej technicznymi kolegami z zespołu czy ekspertami merytorycznymi, którzy mają w głowie wiedzę, która wymaga udokumentowania. Jaka jest najlepsza metoda interakcji z taką osobą? Kiedy jest najlepszy czas? Czy w ogóle odpowiedzą? Jeśli nie ma odpowiedzi, czy należy naciskać mocniej? Może to zniechęcać i odwracać od dociekliwości, zwłaszcza, gdy z natury jesteś osobą nieśmiałą lub zamkniętą w sobie. W tym wykładzie Jeff omówi różne bolączki dotykające technical writerów w kontekście zadawania pytań i zbierania informacji. Poda kilka jasnych przykładów z własnego doświadczenia i pokaże, jak wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak: wiedza domenowa, ego, polityka wewnętrzna i inne, jednocześnie zbierając informacje potrzebne do pracy.
 • Emilia Juda-Özbay "Maintaining Documentation: Make It Easy!" - wraz z Emilią przyjrzymy się bliżej sześciu blokerom często napotykanym w procesie utrzymywania dokumentacji, takim jak: słaba automatyzacja przepływu pracy, niejasne wytyczne czy brak identyfikowalności. Następnie omówimy konkretne ulepszenia, które można będzie wdrożyć we własnej organizacji, niezależnie od tego, jakiego języka programowania używamy lub kto czyta naszą dokumentację.
 • Tibs "Beyond spell checking - what else can we check automatically?" - pisanie dokumentacji jest trudne, a wyłapywanie błędów w tej dokumentacji jest trudniejsze. Na szczęście, jeśli pracujemy w środowisku docs-as-code, możemy zastosować niektóre techniki używane przez programistów od dłuższego czasu, w szczególności linting czyli automatyczne sprawdzanie tekstu pod kątem typowych błędów lub problemów stylistycznych. W tej prelekcji zostaną omówione niektóre możliwe sposoby sprawdzania, w tym sprawdzanie pisowni (to nadal ważne), sugerowanie zamienników słów/fraz (multi-cloud zamiast multicloud), zasady „jeśli to to tamto” (pamiętaj o rozwinięciu akronimu przy pierwszym użyciu) i dokładniejsze sprawdzanie ukierunkowania za pomocą prostego NLP (przetwarzania języka naturalnego). Zostanie także pokazane jak zaimplementować niektóre z tych technik, na przykładzie dokumentacji programistycznej Aivena o otwartym kodzie źródłowym.
 • Taylor Cole "Cultivating a Stakeholder Network for Our Docs: How Building Relationships Improves Our Content" - dla wielu z nas pomaganie innym jest główną motywacją leżącą u podstaw wykonywanej przez nas pracy. Jako dokumentaliści pomaganie innym często oznacza tworzenie treści, które są naprawdę dostosowane do potrzeb naszych odbiorców. Jednak zapewnienie, że nasze wysiłki opłaci się satysfakcją klienta, może być trudne, ponieważ często otrzymujemy wymagania dotyczące dokumentów z drugiej ręki, a nie od osób, które najbardziej na nas polegają. Jeff opowie o tym, jak zbudował trwałe relacje ze społecznością zewnętrzną, aby lepiej wczuć się w potrzeby klientów i umożliwić ich sukces.Ta prezentacja jest dla każdego, kto chce dowiedzieć się, jak lepiej łączyć się i służyć ludziom, którzy konsumują Twoje treści.

Jeśli nie jesteście pewni czy warto wziąć udział w Write the Docs Prague 2022, zapraszamy do naszych relacji z poprzednich edycji konferencji:

Rodzaje i ceny biletów

Osoby zainteresowane kupnem biletów odsyłamy na stronę, na której znajdziecie szczegóły dotyczące poniższych rodzajów biletów:

 • Bilet korporacyjny – gdy pracodawca płaci za bilet pracownika – €150.
 • Bilet indywidualny – dla osób uczestniczących w konferencji na własny koszt, pracujących w wolontariacie, rządzie lub dla firm posiadających mniej niż 10 pracowników – €100.
 • Bilet dla studentów lub osób nieposiadających zatrudnienia – €25.
 • Bilet korporacyjny typu „concierge” – oferta korporacyjnej usługi concierge, jeśli firma nie jest w stanie śledzić zwykłego procesu sprzedaży biletów za pośrednictwem strony internetowej. Przy jej pomocy można: dokonać płatności za pomocą faktury, przetwarzać zamówienia zakupu, przelewy bankowe, wypełniać formularze rejestracyjne dostawców i oferować inne wsparcie. Bilety zostaną wystawione po otrzymaniu płatności. Minimalny zakup to trzy bilety – €250.

Cena biletu zawiera:

 • Przekaz na żywo wszystkich prelekcji.
 • Możliwość zadania pytań prowadzącym po prelekcji (istnieje możliwość, że ta opcja nie będzie dostępna przy wszystkich prelekcjach).
 • Dostęp do czatu, na którym będzie możliwość prowadzenia dyskusji z uczestnikami, prelegentami oraz sponsorami.
 • Dostęp do platformy podczas Writing Day.
 • Dostęp do wirtualnych targów pracy.

Wszystkim uczestnikom życzymy mnóstwa wrażeń oraz owocnej nauki i nowych znajomości 😉 Tradycyjnie już, zapraszamy na naszą relację.