Trend is your friend

Pamiętacie wpis o typografii? Dziś mały suplement – najmodniejsze kroje pisma, czyli fontologia stosowana.

Zanim odpowiemy na pytanie co będzie się nosić jak będzie się pisać tej wiosny – kilka ciekawych miejsc z których można zaczerpnąć pełnymi garściami:

Zdajemy sobie sprawę, że większość z Was nie użyje nawet promila zawartości tych stron, ale jeśli przynajmniej jedną osobę zainspirujemy do wypróbowania i nauczenia się czegoś nowego – to już było warto :).

Na wielu z tych stron można sprawdzić, które kroje pisma są najbardziej popularne, najczęściej oglądane lub kupowane – i na tej podstawie spróbować odpowiedzieć, które fonty są aktualnie najmodniejsze. Tak jak zrobiono to na tej stronie, która zresztą zainspirowała nas do napisania tego artykułu. Od razu Was uprzedzimy, że nie udało się znaleźć odpowiedzi:) Przynajmniej tam. Inni są bardziej konkretni.

Wyszperaliśmy np. artykuł „The most popular fonts used by designers” z ciekawym omowieniem każdego kroju pisma.

Podobny, „The ten most popular web fonts of 2013„, podaje przykłady stron internetowych wykorzystujących poszczególne fonty.

A zwolennicy wojen religijnych mogą porównać „Most popular fonts in Microsoft products” z „Typografy of Apple Inc.„.

Nas oczywiście najbardziej zainteresowało jaki font jest uważany za najgorszy. Możecie poszukać sami, jest to pouczające i zabawne jednocześnie (szczególnie warta polecenia wydaje się historia igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku). Wydaje nam się, że najgorszy krój pisma dużo łatwiej wytypować niż ten najlepszy. Comic Sans.

Nigdy go nie używajcie.

ComicSans