Przejdź do głównej zawartości

Relacja z Write The Docs Prague 2019

· 5 min aby przeczytać
Darek Drezno

We wrześniu 2019 odbyła się kolejna edycja konferencji WTD. Nasz nowy reporter - Rafał Pawlicki - podzielił się z nami swoimi wrażeniami, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni!

Miałem okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu, które zgromadziło około 300 osób z całego Świata. Wszyscy ci ludzie, chcąc powymieniać się wiedzą, pojawili się w tym roku w Pradze (Czechy). Techwriter.pl, jak co roku, był partnerem medialnym tego wydarzenia.

W tym artykule postaram się przybliżyć tematy, które pojawiły się w ramach wystąpień, ale także wątki, które udało mi się uchwycić w trakcie rozmów z uczestnikami — writerami, managerami, projektantami.

Writing day

Tradycją stało się już to, że pierwszy dzień konferencji ma charakter warsztatowy. Każdy z uczestników ma okazję zaproponować temat/projekt, nad którym obecnie pracuje lub o którym chciałby porozmawiać. Writing day to świetna okazja do znalezienia odpowiedzi na konkretne pytania, rozwiązanie konkretnych problemów przy wsparciu specjalistów posiadających bardzo zróżnicowaną wiedzę i doświadczenie.

Korzystając z tej możliwości, zorganizowałem grupę, która postawiła sobie za cel znalezienie odpowiedzi na pytanie:

Jak dobra jest twoja dokumentacja (w liczbach)?

Temat był na tyle inspirujący i rozległy, że jako jedyna grupa potrzebowaliśmy dwóch stołów i jako jedna z nielicznych pracowaliśmy aż do końca zaplanowanego czasu.

Nie sposób opisać wszystkich poruszonych przez nas wątków, dlatego wspomnę jedynie o dwóch:

Co należy sprawdzić w ramach doc review realizowanego przez człowieka?

Doszliśmy do wniosku, że są elementy, których nie da się sprawdzić przy pomocy automatów, np. Czy tytuł dokumentu koresponduje z treścią? Czy tutorial wymaga dodatkowych screenshotów? Czy dokument jest w ogóle potrzebny?

Jakie miary pozwolą nam określić jakość dokumentacji i które z nich mogą być zbierane automatycznie?

Istotne jest, aby pokazywać, jak dokumentacja pomaga wspierać klienta, jak używamy jej w ramach procesu supportu, jak wpływa ona na liczbę rejestrowanych zapytań.

W mniej lub bardziej automatyczny sposób możemy wykorzystywać liczby do oceny dojrzałości dokumentacji, co z kolei pozwoli przekonać managerów dysponujących budżetem do inwestycji w tym obszarze.

Writing Day był bardzo intensywnym, kreatywnym dniem, który wielu z nas pozwolił na rozwiązanie problemów, z którymi borykamy się na co dzień.

Conference talks

Kolejne dwa dni to głównie wystąpienia omawiające, podkreślające istotne aspekty związane z dokumentacją, ale i narzędziami czy podejściem do pracy, rozwiązywania problemów. Chciałbym wyróżnić kilka tematów, które w mojej ocenie były najciekawsze, ponieważ odnosiły się do przyszłości, omawiały ścieżki, którymi powinniśmy podążać, aby odpowiadać na szybko zmieniające się wymagania odbiorców dokumentacji.

Docs as Code rośnie w siłę

Wielu prelegentów omawiając swój proces tworzenia/dostarczania dokumentacji mówiło o koncepcji przechowywania/przetwarzania dokumentacji tak, jak kodu źródłowego — znanej pod pojęciem docs—as—code.

Tutaj należy wspomnieć o prezentacji Jen Lambourne, która opisuje, jak tworzona i publikowana jest dokumentacja rządu Wielkiej Brytanii (The UK government meets docs as code). Jen świetnie omawia zagadnienia związane z procesem tworzenia dokumentacji, podejmowane decyzje oraz ich skutki. Historia ta pokazuje, że nawet w „trudnych” warunkach — kiedy trzeba mocno argumentować potrzeby, konieczność wdrażania nowych narzędzi, docs—as—code zdaje egzamin.

Nowe role i wyzwania

Bardzo interesującym, momentami kontrowersyjnym, wątkiem, pojawiającym się bardzo często była rola technical writera w kontekście nowych wyzwań oraz współpracy z innymi obszarami w ramach organizacji. Świetnym przykładem było wystąpienie Kelly O'Brien (Surprise! You’re designer now), która podkreślała, że w dzisiejszych czasach writer nie może być już tylko writerem. W związku tym, że technologia zmienia się tak szybko, writer musi bardziej intensywnie współpracować z inżynierami, deweloperami, biznesem...

Technical writer musi być uwzględniony w procesie wytwarzania oprogramowania — im wcześniej, tym lepiej. Pozwoli mu to wpływać na kształt dostarczanych produktów, ponieważ... Dokumentacja jest częścią produktu!

Nie oznacza to jednak, że writer jest jedyną osobą, która może pisać dokumentację. Często pojawiają się tematy — szczególnie techniczne, niskopoziomowe — w których lepiej sprawdzi się deweloper. Tak! Deweloperzy również potrafią pisać dokumentację!

Polecam obejrzeć prezentację, którą przygotował Ben Ahmady (Write the API docs before the API exists). Omawia on temat projektowania API i opisywania go jeszcze przed etapem programowania. Główną zaletą takiego podejścia jest to, że w pełni wykorzystujemy wiedzę i doświadczenie z różnych miejsc w organizacji, dzielimy się nią, co sprawia, że na koniec dnia dostarczamy spójne, bardziej dojrzałe i lepiej udokumentowane rozwiązanie.

Klient jest najważniejszy

Tworząc oprogramowanie, powinniśmy myśleć przede wszystkim o naszych odbiorcach. No dobrze, ale kim oni są? Odpowiedź na to pytanie to klucz, który otwiera drzwi do świata prawdziwie dojrzałej dokumentacji. Drzwi te uchylił nam nieco Aaron Collier swoim wystąpieniem (Seeing your docs through different eyes: Mapping doc users experiences).

Aaron bardzo precyzyjnie i na prawdziwych przykładach przedstawił proces tworzenia mapy, definiowania ścieżek, które przechodzą użytkownicy pracując z oprogramowaniem. Podkreślił on również newralgiczne punkty, na które należy zwrócić uwagę podczas budowania strategii i procesu dokumentacji. Prezentacja pokazała w jaki sposób dotychczasowe przejścia, doświadczenia użytkownika mogą wpływać na odbiór dokumentacji, a tym samym jak powinniśmy tworzyć treści, aby możliwie szybko rozwiązywać konkretne problemy.

Podsumowanie

Tegoroczna konferencja Write The Docs Prague 2019 była świetną okazją do zintegrowania się z największą na świecie społecznością wyznaczającą trendy, według których tworzymy dokumentację. Wróciłem wyposażony w wiedzę i pomysły, które można wprost przekuć w działania — wprowadzić jako usprawnienia w naszej organizacji.

Z tego miejsca należy podziękować Organizatorom oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu, przez okrągłe trzy dni mieliśmy okazję poznawać nowych ludzi, spotkać się z ludźmi, których do tej pory znaliśmy jedynie z tętniącego życiem kanału WriteTheDocs Slack.

Co dalej?

Polecam odwiedzić oficjalną stronę WriteTheDocs.org, na której znajdziecie masę ciekawych artykułów, materiałów mówiących o tym, jak pisać, jakich narzędzi używać, itd. Zachęcam również do zapisania się na newsletter, który w skróconej wersji podsumowuje wątki omawiane przez WriteTheDocs Community.


Od redakcji: Serdecznie dziękujemy Rafale! 😊 Za zdjęcia również!

Jeżeli chcecie obejrzeć wszystkie wystąpienia z praskiej konferencji - koniecznie odwiedźcie kanał organizatorów na YouTube:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLZAeFn6dfHpkpYchP1iFnQnc7i-2xJd0I

Większość prezentacji była też relacjonowana na bieżąco i jest dostępna (wraz z obszernym podsumowaniem konferencji) na blogu ffeathers (by Sarah Maddox) - polecamy!