Dokumentacja techniczna w przyszłości

Zastanawialiście się kiedyś nad przyszłością zawodu technical writera? Pewnie tak i pewnie widzicie ją w różowych kolorach. Bo dzięki czemu technical writerzy mają pracę? Mówiąc bardzo ogólnie, dzięki rozwojowi technologicznemu. Myślimy sobie, dla nas pracy nigdy nie zabraknie, a popyt na specjalistów w naszej dziedzinie będzie się tylko zwiększał. A może jednak się mylimy?

The Economist

Przeprowadzono badania amerykańskiego rynku pracy pod kątem wpływu komputeryzacji na kilkaset różnych zawodów, w wyniku których to badań oszacowano, że zagrożonych jest 47% zawodów, a wśród nich, jak możecie się już pewnie domyśleć, znajduje się nasze ukochane zajęcie. Przez zagrożone mamy tu oczywiście na myśli zastąpienie człowieka komputerem. Z przeprowadzonej analizy prawdopodobieństwa utraty pracy z powodu komputeryzacji wynika, że w skali od 0 do 1, gdzie 1 oznacza pewny, technical writing otrzymał 0,89 punktu!

Na szczęście jest jakieś światełko w tunelu, oszczędność w jednym sektorze zwiększy zarobki w innym, a tym samym wygeneruje zapotrzebowanie na nowe produkty i usługi. Także będzie się można zawsze przekwalifikować 🙂

A póki co piszmy i traktujmy komputery jak przyjaciół, może kiedyś w zamian nas oszczędzą… Więcej na temat przyszłości zawodów możecie przeczytać w The Economist.

Tagi: