Przejdź do głównej zawartości

TLC'2014 w Warszawie - podsumowanie

· 3 min aby przeczytać
Darek Drezno

Nie pisaliśmy wcześniej o The Translation and Localization Conference, mimo że miała ona miejsce w naszym kraju. Wydawało nam się, że nie porusza ona tematyki dokumentacji i komunikacji techcnicznej. Byliśmy w błędzie. Dziś postaramy się go naprawić.

Poniżej publikujemy podsumowanie konferencji podesłane nam przez samych organizatorów. Którym serdecznie dziękujemy i gratulujemy jednocześnie!

Konferencja TLC’2014, czyli The Translation and Localization Conference 2014, to już trzecia edycja tej międzynarodowej imprezy branżowej. Koncepcja konferencji, która ma umożliwiać zintegrowanie środowiska tłumaczy, biur tłumaczeń i firm zatrudniających tłumaczy (lub kupujących usługi tłumaczeniowe) powstała w 2007 roku. Celem konferencji jest tworzenie platformy wymiany, wiedzy i inspiracji dla freelancerów, przedstawicieli biur tłumaczeń i korporacji.

Od początku bardzo istotnym aspektem konferencji były technologie tłumaczeniowe. Silny nacisk kładziono przede wszystkim na narzędzia CAT (wspomagające tłumaczenie) oraz nowe technologie związane z cloud computingiem, tłumaczeniem maszynowym i usprawnianiem procesów — stanowią one istotne tło każdej edycji i sprawiają, że z roku na rok warsztat tłumaczeniowy biur i tłumaczy indywidualnych się unowocześnia. To wszystko uzupełniają wykłady dotyczące lingwistycznych aspektów przekładu oraz spotkania z ekspertami z różnych dziedzin i specjalizacji. Tradycją stało się również coroczne wystąpienie uznanych językoznawców. Konferencja oferuje tematy w j. angielskim oraz polskim, stopniowo zwiększając udział bloku międzynarodowego – angielskiego – w skali całego spotkania.

Absolutnie naturalną przestrzenią do nawiązywania kontaktów biznesowych są przerwy między sesjami, podczas których można się zapoznać z ofertą wystawców, porozmawiać z prelegentami i innymi uczestnikami. Organizatorzy dbają też o wieczorne imprezy integracyjne, które każdego roku odbywają się w innych miejscach i cieszą dużą popularnością wśród uczestników.

Przez kilka lat funkcjonowania imprezy jej profil tematyczny ogniskował się zawsze na sprawach aktualnych, ważnych i mających realny wpływ na przyszłość zawodu.

Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 28-29 marca 2014 r. w Warszawie. Do zespołu organizatorów jednorazowo dołączyło Stowarzyszenie na Rzecz Komunikacji Technicznej Komte, które miało istotny wpływ na poszerzenie tematyki konferencji o dokumentację i komunikację techniczną oraz problematykę normalizacji. Impreza odbyła się na terenie przestronnego kompleksu konferencyjnego hotelu Novotel Airport Warsaw. Na konferencji zjawiło się w tym roku 237 uczestników z 29 krajów, co stanowi absolutny rekord wśród konferencji branżowych tego typu w kraju. Co więcej, jest to również jeden z wiodących wyników wśród międzynarodowych konferencji w Europie. Tradycyjnie konferencja uzupełniona była też o wieczorne spotkanie w formie bankietu integracyjnego oraz losowanie licznych nagród, które przygotowali sponsorzy i partnerzy konferencji. Ranga konferencji TLC stale rośnie, czego dowodem jest udział przedstawicieli Komisji Europejskiej, Polskiego Komitetu Normalizacji, Ministerstwa Sprawiedliwości, licznych stowarzyszeń branżowych, korporacji, biur i uznanych ekspertów.

Jedną z naszych najważniejszych deklaracji jako organizatorów jest stałe rozwijanie konferencji, czujne obserwowanie trendów rynkowych i bardzo uważne wsłuchiwanie się w uwagi uczestników.

Załączamy zdjęcia, abyście lepiej mogli poczuć klimat.

Widok na audytorium podczas jednej z prelekcji:

TLC2014prelekcja

CEO Tekom Europe, Michael Fritz podczas swojego wykładu o branży dokumentacyjnej:

TLC2014Fritz

Warto dodać, że w czasie trwania konferencji oficjalnie ogłoszono rozpoczęcie działalności tekom Polska - polskiej gałęzi organizacji o której pisaliśmy jakiś czas temu.

Dokładny program tej i poprzednich konferencji znajdziecie oczywiście na stronie głównej The Translation and Localization Conference.