Przejdź do głównej zawartości

MeetContentWRO październik 2023

· 4 min aby przeczytać

Po wakacyjnej przerwie wrocławscy contentowcy licznie przybyli posłuchać o sztucznej inteligencji 😉

Ale zanim o tym co było, jak zwykle, zaczniemy od tego co przed nami.

Październik - Text (poprzednio LiveChat)

Październikowy MeetContentWRO odbędzie się w siedzibie firmy LiveChat, która całkiem niedawno przeszła rebranding i teraz nazywa się Text. I tym razem będziemy rozmawiać o możliwościach jakie oferuje AI w obszarze tworzenia treści 🤩

Nasz październikowy prelegent, Paweł Hałabuda, pracuje jako Head of Communication w Text oraz odpowiada za Content Marketing Strategy. Paweł opowie nam o doświadczeniach swoich i jego zespołu contentowego w prezentacji pod tytułem: Unlocking the Text Framework: How we use ChatGPT to scale our content.

Prezentacja Pawła to swego rodzaju case study: porównamy różne narzędzia, między innymi, ChatGPT, SurferSEO i Jasper i to jak ich używanie wraz z nowym procesem tworzenia contentu w sposób zautomatyzowany przekłada się na statystyki strony, ilość wyświetleń, wzrost ruchu, SEO a nawet efektywność pracy.

GDZIE I KIEDY

25 października 2023 godzina 18:00

Text (poprzednio LiveChat), ul. Zwycięska 47

Formularz zgłoszeniowy

Wrzesień - Dolby

Tym razem spotkaliśmy się w Dolby Laboratories, a meetup odbył się pod hasłem: AI/ML/NLP exploration at Dolby Technical Communications. Wrześniowa prelegentka, Marta Bartnicka, która w Dolby pracuje jako Staff Engineer w obszarze Publishing and Localization, opowiadała o rzeczach, o których można śmiało powiedzieć - nie śniło się tech writerom! 😉

Marta zaczęła z dużą dawką humoru, robiąc przegląd ostatnich virali i memów z obszaru AI. Potem było już tylko lepiej 😁

Dowiedzieliśmy się o kontekście, w jakim powstaje dokumentacja w Dolby. Firma ma bardzo konkretne ograniczeniach i wymagania, według których należy tworzyć i utrzymywać dokumentację techniczną. Większość dokumentacji nie jest publicznie dostępna i opisuje technologie stanowiące własność intelektualną firmy.

AI

W kolejnej części Marta wyjaśniła pojęcie sieci neuronowej oraz podkreśliła fakt, że sztuczna inteligencja jedynie przetwarza informacje, którymi ją ‘nakarmiono’. Innymi słowy, no input, no output.

Dowiedzieliśmy się, że Komisja Europejska opracowuje Artificial Intelligence Act, który ma na celu między innymi zwiększenie transparentności danych używanych do szkolenia AI. Rozważane jest również nałożenie obowiązku oznaczania treści wygenerowanych przez AI.

AI i Tech Comms

Marta zaprezentowała zgromadzonym wtyczkę dostępną w Oxygen CMS, AI Positron, której możliwości zelektryzowały zgromadzonych. AI Positron działa - póki co - na bazie ChatGPT 3.5. Oto tylko niektóre z możliwości, które oferuje:

  • Opcja Continue writing umożliwiająca generowanie tekstu rozwijającego myśl, którą zapisaliśmy
  • Generowanie pytań do danego fragmentu tekstu czy artykułu
  • Sugestie językowe i stylistyczne oraz podnoszące wskaźnik czytelności tekstu
  • Opcja zmiany paragrafu w instrukcję, jeśli zawiera elementy procedury

Jednak uzbrojeni w kontekst specyficzny dla Dolby, który Marta opisała na początku, wiedzieliśmy że narzędzie to nie sprawdzi się w każdej firmie, choć AI Positron ma niedługo umożliwiać wybór różnych AI, np. ChatGPT Enterprise, w którym podobno dane wsadowe nie będą używane do dalszego szkolenia algorytmu.

W Dolby jednak wybrano inną ścieżkę…

AI i NLP

Marta opowiedziała nam o kilku wewnętrznych projektach, które bazują na innej platformie AI, i o bardziej klasycznych rozwiązaniach przetwarzania języka naturalnego (NLP). Te eksperymentalne projekty mają na celu między innymi:

  • Znalezienie optymalnego sposobu pozyskiwania poprawnych odpowiedzi z zasobów wiedzy zgromadzonych w Dolby
  • Identyfikowanie zduplikowanych lub bardzo podobnych treści poprzez analizę istniejącej dokumentacji
  • Wsparcie twórców treści poprzez wykrywanie typowych błędów stylistycznych i sugerowanie zmian

Dolby tworzy wewnętrzny ekosystem, w którym pracownicy mogą się szkolić w prompt engineeringu, a narzędzia AI będą oceniane i rozwijane na podstawie informacji zwrotnej: prawda - fałsz. A wszystko to bez wychodzenia poza domenę Dolby.

Prezentacja Marty zdecydowanie była mocnym wejściem w kolejny sezon MeetContentWRO! 💪

Dziękujemy za udział i widzimy się 25 października w Text!