Konferencje SOAP i Write The Docs – porównanie stylów

Rozważasz udział w jednej z konferencji tech writingowych: „Write The Docs” i „SOAP”, ale nie wiesz którą wybrać? Przedstawiam kilka wskazówek z perspektywy osoby, która gościła zarówno na jednej i drugiej. Dzielę się subiektywnymi przemyśleniami na ten temat i aby podjąć właściwy wybór musisz zajrzeć w głąb siebie. Mam nadzieję, że artykuł pomoże Ci w tym trudnym zadaniu.

Mikey Ariel podczas konferencji Write The Docs.

Rafał Pawlicki podczas konferencji SOAP.

Wstęp

Konferencje SOAP i Write The Docs (w skrócie „WTD”) są dobrze znane wśród osób zajmujących się technical writingiem. Zdecydowanie polecam je zarówno początkującym jak i zaawansowanym pisarzom, bo dzięki nim możesz:

 •  być na bieżąco z najświeższymi trendami,
 • wpaść na nowe pomysły na to, jak ugryźć dokumentację,
 • spotkać wielu znajomych po fachu,
 • świetnie się bawić!

Jeśli to możliwe, warto wziąć udział w obydwu.

Jeśli pracujesz na etacie, to być może liczysz, że Twoja firma zasponsoruje Ci udział. Niestety, zdarza się, że budżet konferencyjno-szkoleniowy na dany rok nie jest z gumy i musisz dokonać salomonowego wyboru między jednym a drugim wydarzeniem.

Być może jedziesz za własne fundusze i tylko jedna konferencja wchodzi w grę.

Zwłaszcza jeśli rozważasz udział po raz pierwszy, zapoznaj się z poniższym artykułem. Spróbuję przybliżyć Ci jak możesz się czuć na każdej z tych imprez. Dostarczę też argumentów, jak obronić wybór przed szefem.

Założenia i zastrzeżenia

Chciałbym podkreślić, że są to bardzo subiektywne, osobiste impresje na temat tych dwóch wydarzeń. Wziąłem już udział w dwóch stacjonarnych odsłonach SOAP (Kraków 2018 i 2022), jednej edycji stacjonarnej Write The Docs (Praga 2019) i dwóch wirtualnych WTD (2020 i 2021). Siłą rzeczy, zawsze są tematy mniej i bardziej pociągające, więc w żadnej z konferencji nie widziałem 100% wykładów i wziąłem udział tylko w części wydarzeń dodatkowych. Nie mam na celu udowadniać, że jedna konferencja wyraźnie góruje nad drugą: pamiętam, że w jednym roku ta sama osoba prezentowała ten sam temat podczas obu wydarzeń, odbiorcy obu to też w dużej mierze Ci sami ludzie. Chcę zwrócić uwagę na to co każdą z nich wyróżnia i jaki klimat na nich panuje. Akcenty są rozłożone różnie i to sprawia, że udział wiąże się z nieco innymi odczuciami. To tak jak z filmem: czasem masz nastrój by obejrzeć komedię a czasami film obyczajowy, co nie znaczy, że jeden z tych gatunków jest gorszy.

Moje wywody mogą być nietrafione i nie mają wartości naukowej – traktujmy je z przymrużeniem oka.

Skoro wyjaśniłem moje krystaliczne intencje zatem – do dzieła!

Porównanie

Logo

Nazwa W rozmowie z poprzednim managerem (nie specjalizującym się w tech writingu) zaproponowałem, że pojadę na SOAP Content Conference. Padło pytanie „O czym jest ta konferencja?”. Podejrzewam, że sama nazwa mogła brzmieć tajemniczo.  Może padło podejrzenie, że to warsztaty z wyrabiania mydła? Propozycja nie zyskała wtedy aprobaty. Za to tamtego roku pojechałem na WTD 😊 Bardzo konkretna nazwa. Każdy przełożony zrozumie jaki jest cel tej konferencji.
Akcenty Minimalnie większy nacisk na narzędzia i rozwiązania. Wracasz do domu i myślisz „ciekawie to pomyśleli”. W jednym przypadku można było ściągnąć projekt z Githuba i zobaczyć konkretne narzędzie open-source w działaniu.

Na konferencji dość często pojawiają się wystąpienia dotyczące e-learningu, content designu, structured writing (DITA).

Duży nacisk na budowanie społeczności. Podczas inauguracji zachęca się do nawiązywania kontaktów np.: metodą pacmana. Chodzi o to, by grupka dyskutujących ludzi nie tworzyła zamkniętego kręgu, dzięki czemu do rozmowy łatwiej mogą dołączyć się nowi rozmówcy.
Klimat Jest miejsce na spontaniczność, entuzjazm i dobrą zabawę. Spokojnie, merytorycznie, uprzejmie. Gdyby ta konferencja była postacią komiksu, to byłaby to lekko introwertyczna osoba z intrygującymi zainteresowaniami takimi jak gry komputerowe, historia, poezja, czy pisanie piosenek. Pamiętam wystąpienia inspirowane tymi dziedzinami.
Tryb SOAP stawia na doświadczenia w „realu”.

Większość prezentuje na żywo, niektórzy wdzwaniają się zdalnie.

Choć organizatorzy uzupełnili ofertę o transmisję online to wciąż cenią bezpośrednie spotkanie ze słuchaczami. W czasie szczytu pandemii woleli imprezę przełożyć niż zastąpić ją internetowym wydarzeniem.

Wcześniej odbywały się spotkania na żywo w czeskiej Pradze, obecnie organizatorzy stawiają na wydarzenie zdalne.

Stosowany jest system wirtualnych stolików na platformie Hopin. Planowanie odbywa się za pomocą wspólnie edytowanego arkusza Excel, co pozwala połapać się w dostępnych panelach dyskusyjnych. Łatwo też możesz stać się gospodarzem własnego stolika i zaproponować dyskusję na frapujący Cię temat.

Potrzebna jest biegłość w przełączaniu się między wydarzeniami na platformie.

To jak dobrze będziesz się bawić zależy po części od tego jak bardzo chłoniesz nowinki techniczne i czy potrafisz poczuć klimat konferencji wdzwaniając się w serię wideocalli.

Zależnie od Twojej sytuacji życiowej i lokalowej, Twoja rodzina lub sublokatorzy mogą skutecznie odrywać Cię od konferencji, którą odbywasz w swoim domu.

Plan główny Dwa dni, a każdego dnia masz serię wykładów, po których z widowni zadawane są  pytania do prelegentów. Każdego dnia masz 9-10 prezentacji do wyboru z kateringiem w połowie dnia.

Nie ma wydarzeń toczących się równolegle, jest ciąg wykładów z przerwami między nimi.

Dwa dni wykładów. Transmitowanych jest 6-7 nagranych prezentacji dziennie, po każdej przeprowadzana jest sesja Q&A na żywo.

Wymagana jest zdolność dobrego planowania, czasem potrzebujesz wybrać między wykładem a toczącą się równolegle dyskusją stolikową.

Zajęcia dodatkowe Warsztaty tematyczne za niezbyt wygórowaną dopłatą. Bilet na konferencję umożliwia dokupienie dodatkowych biletów wstępu na warsztaty.

W cenie biletu następujące aktywności:

 • Writing Day – zaproszenie do wzięcia udziału we wspólnym projekcie, dyskusji nad problemem, przedstawieniu narzędzia.
 • Unconference – możliwość prowadzenia wirtualnego stolika do rozmów na wybrany temat. Możesz przywieźć na konferencję swój szczególny problem do rozwikłania i otrzymasz opinie wielu doświadczonych osób!

Podsumowując, jest bardzo dużo okazji do nawiązania nowych kontaktów, porozmawiania z ludźmi z branży i spróbowania swoich sił w projekcie do wykonania.

Grupy ochotników często wspólnie opracowują wiersz albo piosenkę.

Oprócz tego występują:

 • Lightning talks – krótkie wystąpienia, często na temat pozapisarskich hobby.
 • Job Fair – stoisko przy którym porozmawiasz z firmami rekrutującymi tech writerów.
Integracja Drugiego dnia zwykle robione jest after party po zakończeniu. Najczęściej jest to lokal T.E.A. Time na ulicy Dietla 1, w Krakowie 😉

Do późnych godzin można korzystać z wirtualnych stolików, gdzie można pisać na czacie, przysłuchiwać się dyskusjom i zabierać w nich głos.

Planowane są też specjalne, wirtualne sesje integracyjne.

Elementy szczególne
 • W cenie biletu otrzymujesz wejście do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Mangha”.
 • W 2022 wprowadzono wersję Familiady dla techno skrybów.
 • Osoba która zada pytanie z widowni otrzymuje różowe mydło 🙂

 • WTD posiada logo w wersji metalowej, którego autorem jest Christofe Szpajdel. Szanuję!
 • W edycji stacjonarnej do dyspozycji odwiedzających był Quiet Room – ciche pomieszczenie dla osób chcących odreagować konferencyjny rejwach.
 • Po konferencji udostępniane są rysunkowe podsumowania wykładów.
 • Organizatorzy w trakcie trwania wiele razy wspominają o Code of Conduct – regulaminie uprzejmego zachowania. Wedle niego należy zachowywać się kulturalnie i nikogo nie urazić.
 • WTD ma stale funkcjonujące forum dyskusyjne na Slack, gdzie można szybko uzyskać opinię o każdym aspekcie dokumentacji.

 

Podsumowanie

Najlepiej wypróbować obie i wyrobić sobie własną opinię. Na kanałach YouTube obu konferencji można zapoznać się z opublikowanymi nagraniami prezentacji z wcześniejszych edycji:

Tegoroczną edycję SOAP 2022 mamy już za sobą – zapraszam do przeczytania relacji z niej.

Jeśli chcesz, zapoznaj się z relacjami z wcześniejszych edycji. Znajdziesz tam więcej informacji o ciągle aktualnych tematach i wrażeniach z tamtych spotkań.

11-13 września 2022 odbędzie się WTD – Prague edition. Wybierzesz się? Więcej informacji znajdziesz w tej zapowiedzi.