Wszystko o DITA – Narzędzia (4)

W sieci można natknąć się na całkiem sporo materiałów dotyczących DITA, jednak znalezienie czegoś w języku polskim jest dość trudne. Chcąc zmienić ten stan rzeczy, postanowiliśmy stworzyć dla Was niniejsze kompendium wiedzy o tym standardzie.

W tym artykule pytanie „Czym?” przoduje nad pozostałymi, ważkimi pytaniami natury egzystencjalno – dokumentacyjnej. Oczywiście na pytanie „Jak?” również staramy się odpowiedzieć. Na pytanie „O czym?” z pewnością odpowie wam wasz SME, na pytanie „Na kiedy?”, wasz project manager zaś na pytanie „Za ile?” z radością odpowie wasz team leader.

Oprócz dobrej strategii…

…potrzebne będą następujące rzeczy:

 • Edytor, czyli narzędzie w którym piszemy
 • CCMS lub system zarządzania wersjami plików
 • Linia produkcyjna, czyli coś co tworzy PDFy, HTML, helpy, i inne rzeczy, które będziemy publikować

Przy czym każda z nich będzie wyglądała inaczej, jeżeli chcemy po prostu nauczyć się pisać w dicie, a inaczej jeżeli myślimy o komercyjnym wdrożeniu dla zespołu dokumentacji.

Edytor

Do pisania w DITA potrzebny jest edytor, i to najlepiej taki, który nie pozwoli nam wstawić niedozwolonych tagów, czy wręcz zepsuć XMLa. Taki edytor powinien kontrolować dostęp użytkownika do edytowania kodu źródłowego i bardzo pomagać w ustawianiu wartości atrybutów. Dla początkujących najlepsze są dedykowane edytory XML i DITA, takie jak oXygen, czy FrameMaker. Użytkownicy bardziej zaawansowani mogą użyć do tego celu Eclipse, ale o tym może napiszemy innym razem.

Edytor, taki jak oXygen czy FrameMaker, to najlepsza opcja dla początkujących, bo posiada interfejs graficzny podobny do MS Word czy innych powszechnych edytorów. Jednocześnie edytor tego typu posiada cały szereg funkcji odpowiednich dla zaawansowanych użytkowników, ale nie przeszkadzają one początkującym wykonywać najprostszych zadań. Dobrym przykładem jest tutaj oXygen, który wręcz posiada wersje Author (dla tych, którzy chcą się skupić na pisaniu), Editor (dla bardziej zaangażowanych w ditę) i Developer (dla programistów i innych zaawansowanych użytkowników, którzy chcą na przykład specjalizować ditę lub pisać walidacje w Schematronie).

Ostatnią opcją jest tworzenie i edytowanie plików DITA w notatniku lub innym prostym narzędziu. Ta opcja wymaga bardzo dużo wprawy, więc jest zalecana tylko w bardzo wyjątkowych okolicznościach. Co warto pamiętać o używaniu notatnika: w czasie pisania nic nas nie ostrzeże, że nie domknęliśmy gdzieś taga i znalezienie potem tego błędu to frustrujące zadanie.

Niektóre edytory mają opcję uruchomienia w przeglądarce, na przykład oXygen czy XMetal. To bardzo wygodne, bo nie trzeba niczego instalować na komputerze i można kontynuować zaczętą pracę z dowolnego urządzenia, na przykład w podróży. Jednakże wersje działające w przeglądarkach mają zazwyczaj okrojony zakres funkcjonalności, więc będą się sprawdzać tylko w bardzo konkretnych sytuacjach. Ciekawą opcją jest też easyDITA, CMS i edytor w jednym, w całości dostępny w przeglądarce. To dobra opcja dla dużych organizacji, które stać na opłacenie dosyć drogiej subskrypcji.

(C)CMS

W świece tech commu często operuje się pojęciem CMS mając na myśli CCMS (Component Content Management System). CCMS w tym kontekście to system do zarządzania treścią, ale nie taki jak WordPress czy Joomla. CCMS do dity łączy w sobie zarządzanie plikami, tłumaczeniami, workflow, publikację i często szereg innych drobnych rzeczy. Na przykład workflow może wyglądać tak, że:

 1. PM zleca konkretnemu autorowi napisanie topiku w DITA (autor dostaje powiadomienie email)
 2. Autor tworzy topic i przesyła go do weryfikacji ekspertowi (teraz SME dostaje powiadomienie)
 3. SME czyta topic jako stronę w przeglądarce i nanosi komentarze bezpośrednio w treści
 4. Autor widzi komentarze w edytorze podpiętym do CCMSa, wprowadza zmiany i prosi SME o zatwierdzenie
 5. SME zatwierdza topic
 6. Topic trafia automatycznie do publikacji

Ponadto, CCMS musi nam zapewnić odpowiednią kontrolę wersji, która pasuje do naszej strategii pisania i publikacji. Na przykład ważne jest:

 • czy publikujemy często i potrzebna jest automatyczna publikacja
 • czy edytujemy poprzednie wersje plików i rozwidlamy je na nowe edycje (jesteśmy w wersji 2.0, ale musi powstać wersja 1.1 dla konkretnego klienta)
 • jak wiele treści podlega wielokrotnemu użyciu (reuse)

Na rynku istnieje pewna liczba CCMSów dedykowanych do dity, jak SDL Knowledge Center, Astoria, Vasont, czy easyDITA. Ceny tych systemów są dosyć wysokie, czasem sięgają setek tysięcy dolarów rocznie. Co więcej, sam proces wyboru CCMSa może potrwać miesiące, nie mówiąc już o zdobywaniu pieniędzy na jego zakup. Może się okazać, że znalezienie i wyliczenie ROI (zwrotu z inwestycji) będzie projektem samym w sobie.

Niektóre zespoły nie korzystają z CCMSów, lecz z dużo prostszych VCSów (Version Control System), takich jak Git czy SVN. Tego typu rozwiązania skupiają się na zarządzaniu wersjami plików, ale nie dają nam funkcjonalności z zakresu zarządzania workflow, publikacją, czy tłumaczeniami. To może wystarczyć, jeżeli nie mamy skomplikowanych potrzeb projektowych.

Używanie VCSów może się bardzo dobrze sprawdzić, ale musimy przeprowadzić dokładną symulację wprowadzania zmian w treści dokładnie tak, jak to będziemy robić naprawdę, z włączeniem procesu tłumaczenia i publikacji. Jeżeli coś pójdzie nie tak, to właśnie wersjonowanie, tłumaczenie i publikacja treści, a potem robienie zmian w treści publikowanej tak, żeby nie zrobić tych zmian tam gdzie nie trzeba, na przykład w treści reusowanej.

Problemem z użyciem VCSa może mieć na przykład następujący scenariusz:

 1. Tworzymy mapę ditową, która używa 100 topików.
 2. Publikacja, która powstaje z tej mapy musi trafić do klienta w Niemczech, tłumaczymy więc wszystkie 100 topików na niemiecki.
 3. Tworzymy nową mapę ditową, która używa 20 z tych topików oraz 80 innych. Mamy teraz 180 topików.
 4. Pojawia się klient na nowa publikację i musimy ją przetłumaczyć na język francuski.

W takim scenariuszu, VCS nie da nam listy plików, które podlegają tylko tej drugiej mapie ditowej, bo dla niego są to tylko pliki w folderach. Możemy teraz przetłumaczyć wszystkie 180 topików na francuski, co kosztuje więcej, albo napisać jakiś skrypt, który wyodrębni te właściwe 100 topików. Przy czym im więcej czasu spędzimy w projekcie, tym więcej takich skomplikowanych scenariuszy odkryjemy. Dlatego warto przeprowadzić projekt pilotażowy z użyciem VCSów zanim postanowimy, że to w jednym z nich będziemy utrzymywać naszą treść.

Oczywiście dużo łatwiej jest używać Gita czy SVNa jeżeli nie planuje się lokalizacji ani żadnych innych skomplikowanych scenariuszy. Ale bardzo często jest tak, że teraz nie planuje się skomplikowanych scenariuszy, a w przyszłości okaże się, że musimy je wdrożyć. Dlatego wybierając system zarządzania plikami lub CCMSa, warto pomyśleć o tych mało prawdopodobnych scenariuszach na przyszłość.

Z kolei pisanie własnego CCMSa nie jest zadaniem trywialnym i będzie wymagało zespołu programistów żeby go stworzyć i utrzymać. Jeżeli ktoś Wam mówi, że napisze CCMSa  po godzinach, albo, że zajmie mu to miesiąc i będzie gotowe, nie wierzcie mu. Ma dobre intencje, ale to co widzi jako listę wymagań to tylko wierzchołek góry lodowej.

Żeby po prostu zacząć pisać w DITA dla potrzeb nauki, VCS w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak myśli się o tym, żeby cały zespół pisał w DITA, najlepiej poradzić się wyspecjalizowanego konsultanta.

Linia produkcyjna

Linia produkcyjna zamieni nasze źródłowe pliki DITA w wynikowe pliki PDF, HTML, czy jeszcze jakieś inne. Zwykle składa się ona z silnika konwertującego XML do postaci wynikowej, oraz dwóch mechanizmów: jednego, który uruchomi transformację, i drugiego, który opublikuje pliki w docelowej lokalizacji. Pierwszy mechanizm może być plikiem bat, na który musimy kliknąć, guzikiem na stronie, albo skryptem, który uruchamia się automatycznie w określonym czasie (dwie ostanie opcje pozwoli nam spełnić na przykład Jenkins, o którym już pisaliśmy). Drugi mechanizm przenosi pliki wynikowe na serwer FTP, serwer webowy, wysyła je mailem, itp.

Schemat publikacji DITA

Najpopularniejszym narzędziem do publikacji dity jest DITA Open Toolkit. Nie ma on dedykowanego interfejsu, choć takie istnieją, np. w CMSach, albo napisane przez pomocnych programistów. Musimy sobie zadać pytanie czy możemy użyć jednego z nich, czy potrzebujemy czegoś bardziej zautomatyzowanego i kto nam to napisze. Poza tym, oprócz darmowego DITA OT możemy potrzebować software’u do transformacji grafik (istnieją darmowe opcje, jak ImageMagick) oraz osadzania czcionek w PDFach (istnieją darmowe opcje, np. FOP i XEP, oraz płatny AntennaHouse Formatter). Czy mamy do dyspozycji serwery, na których będzie możliwa produkcja, czy chcemy kopiować środowisko na komputery naszych autorów? Potrzebujemy tutaj strategii.

Nie wolno też zapomnieć o warunkach licencji oprogramowania, którego używamy. Musimy dokładnie sprawdzić czy można go używać w celach komercyjnych, jak wiele osób może z niego korzystać, oraz czy dozwolone jest używanie go w ramach procesów automatycznych.

Do tego dochodzi temat stworzenia arkuszy stylów (stylesheets) dla DITA OT, które wygenerują odpowiedni dla naszych potrzeb PDF, HTML, czy cokolwiek innego. W niektórych zespołach potrzebna jest osobna rola dla osoby, która utrzymuje całą linię produkcyjną, w tym arkusze stylów. Taka osoba powinna znać XSL i Javę, a także sprawnie operować plikami ANT, które służą do automatyzacji budowania.

Dla początkujących, którzy dopiero się uczą, najlepiej skorzystać z silnika budowania wmontowanego w oXygen. Pozwala on na tworzenie wszelkiej maści PDFów, HTMLi, itp., w intuicyjnym interfejsie. Dodatkowym bonusem jest tutaj bardzo ładnie wyglądający i sprawnie działający format webhelp, który skaluje się do urządzeń mobilnych.

Co dalej?

Nie ma szybkiej recepty na to by zacząć pisać w dicie jako zespół. Tak jak napisaliśmy w tym artykule, jest bardzo wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Wdrożenie sposobu pisania w dicie dla całego zespołu jest tak naprawdę projektem samo w sobie.

Co innego jeżeli, chcemy po prostu sami zacząć pisać w dicie, na przykład, żeby się nauczyć. Najlepszą opcją w momencie pisania tego artykułu (początek 2017 roku) jest oXygen, edytor XMLa, który ma w sobie narzędzia do zarządzania plikami (jak CCMS), edytowania i publikacji. Aplikacja nie należy do najtańszych, ale wersja trial powinna wystarczyć, żeby przećwiczyć podstawy.

(Ten artykuł nie był w żaden sposób sponsorowany przez twórców edytora oXygen, ani żadnego innego narzędzia. Rekomendacje narzędzi opierają się na naszych opiniach i preferencjach.)