Zawody dla przyszłych techwriterów

Czy Wy również w dzieciństwie braliście udział w różnych szkolnych i międzyszkolnych olimpiadach przedmiotowych i wszystkie wygrywaliście? Z nami tak właśnie bylo…;). Olimpiada z Przysposobienia Obronnego, ZPT, PDŻ, matematyki, olimpiady językowe – łezka się w oku kręci. Teraz też odbywają się tego typu zawody, powstały nawet nowe dziedziny rywalizacji. Czy słyszeliście o Olimpiadzie Lingwistycznej?

Oficjalna nazwa to Olimpiada Lingwistyki Matematycznej, „(wcześniej pod nazwą Międzynarodowej Olimpiady Lingwistyki Teoretycznej, Matematycznej i Stosowanej). Jest to jedna z 11 międzynarodowych olimpiad naukowych dla uczniów szkół średnich.” Co więcej, „Dla szkół podstawowych organizowany jest co roku konkurs językoznawczy Wieża Babel przygotowujący do udziału w olimpiadzie lingwistycznej.”

Jeżeli chcecie spróbować swoich sił z językiem gumatj* albo batak** – tutaj znajdziecie ciekawe zadania. Trudne? To może coś na poziomie podstawówki? Powodzenia!

Bardzo podoba nam się idea tych zawodów, wymyśliliśmy nawet propozycję zadania na przyszły rok. Wy możecie spróbować już dziś!

Przeczytaj i przetłumacz na dowolny język:

„Na tym skrinie zaimplementowalem taki ficzerek ktory pozwala skonfigurowac grida w ixemelu, zasejwowac a potem jeszcze podlinkowac go do dowolnego butona. Grid jest updejtowany w riltajmie. Cool, czyżn’t?”

 

* – wymierający język aborygeński z australijskiego Terytorium Północnego; należy do języków pama-niungaskich – ginącej (ok. 30 tys. użytkowników), chociaż najliczniejszej (obejmującej ok. 200 języków) rodziny językowej Australii.

**– język z rodziny austronezyjskiej używany przez ok. 2 mln mieszkańców indonezyjskiej prowincji SumatraPółnocna.