UA Europe Conference – pierwsze wrażenia

Dziewiąta międzynarodowa konferencja UA Europe Annual Conference niestety już za nami. W tym roku odbyła się w Krakowie i z dumą możemy powiedzieć, że i my tam byliśmy! Poniżej parę słów o naszych pierwszych wrażeniach, kilka ochów i achów i krótkie sprawozdania z przebiegu konferencji.

Who is Who

Po pierwsze, jeśli nie udało się Wam przybyć do Krakowa, żeby wziąć udział w tym wydarzeniu, żałujcie i już zacznijcie namawiać pracodawców, żeby zasponsorowali Wam bilet na przyszły rok. Naprawdę warto! Na prawie 100 uczestników w konferencji wzięło udział 13 „reprezentantów” polskich firm: Dassault Systemes, ATSI, Motoroli, Nokii oraz IBMa. Na 15 prelegentów, dwóch było z Polski: Agnieszka Tkaczyk oraz Paweł Kowaluk. Agnieszki mogliśmy już posłuchać podczas ubiegłoroczego soapa!, którego organizatorem był między innymi właśnie Paweł. Jak na razie dobrze się zapowiada, prawda? Wśród pozostałych prelegentów znalazły się znane w branży nazwiska takie jak: Tony Self, Dave Gash, Ray Gallon i oczywiście człowiek bez którego to wydarzenie nie mogło by się odbyć, Matthew Ellison.

Jak było?

Atmosfera konferencji była wyśmienita (tak, tak, to jest właśnie to słowo, którego chcemy tutaj użyć). Dużo energii, zarówno wśród prezentujących jak i uczestników. Wszyscy zgodnie chwalili sobie ideę konferencji, o czym świadczy chociażby fakt, że wracają do niej co roku od wielu lat. W przybliżeniu połowa uczestników to debiutanci, ale byli też tacy, którzy nie opuścili tego wydarzenia ani raz od 9 lat.

W holu, w przerwach pomiędzy prezentacjami można było usłyszeć rozmowy o dokumentacji, narzędziach, doświadczeniach, problemach, ale też o atrakcjach Krakowa, dobrych restauracjach i planach na weekend 🙂 Wielu uczestników wykorzystało bowiem tę szansę i zaplanowało dłuższy pobyt w tym pięknym mieście. Tak jak na przykład Joe Welinske, który swoją prezentację inaugurującą konferencję rozpoczął od opowieści o swoich polskich korzeniach oraz wycieczce, którą odbył w ubiegłym tygodniu zmierzając od Gdańska aż po Dębicę.

Trivia night czyli dlaczego należy czytać portal Techwriter.pl

Konferencji towarzyszyły dodatkowe atrakcje takie jak na przykład trivia night czyli zabawa z udziałem kilkuosobowych drużyn polegająca na odpowiadaniu na pytania z różnych dziedzin. Tradycyjnie w przypadku UA Europe, grę przygotował i poprowadził Dave Gash, a towarzyszył mu Tony Self. Wspólnie stworzyli niesamowity i zabawny duet, dzięki któremu ten wieczór stanowił naprawdę świetną zabawę. I tutaj wkracza nasz portal… jeśli czytasz, byłeś w stanie poprawnie odpowiedzieć przynajmniej na jedno pytanie: skąd pochodzi lorem ipsum? Odpowiedź znajdziesz tutaj 🙂

Trochę konkretów

Prezentacje były bardzo ciekawe i co ważne przygotowane w niezwykle ciekawy i absorbujący sposób. Znowu widać klasę organizatorów, którzy wybierają na swoich prelegentów najlepszych specjalistów, dając jednocześnie szansę debiutantom. Tematyka prezentacji była bardzo szeroka, mogliśmy posłuchać o różnych aspektach tworzenia dokumentacji na urządzenia mobilne, zobaczyć konkretne przykłady użycia narzędzi, posłuchać o osadzaniu filmów instruktażowych w aplikacjach, o stosowaniu metodyk zwinnych w procesie tworzenia dokumentacji, o wpływie technical writerów na interfejs użytkownika, były też rady jak dobrze organizować sobie pracę, a na koniec Matthew Ellison odpowiedział na pytanie trapiące każdego technical writera… „how long is a topic”?

Jeśli nie było was na konferencji, a chcecie usłyszeć odpowiedź na to pytanie, sprawozdania z poszczególnych prezentacji już wkrótce!

Na koniec jeszcze raz powtórzymy, czy było warto? Tak, było warto!

like