Tworzenie dokumentacji technicznej w środowisku Agile

Jeżeli pracujecie w firmie IT, to zapewne słyszeliście o Agile’u… a może nawet próbujecie współpracować z programistami, analitykami i testerami właśnie w tym modelu?

Dla niezorientowanych – Agile to taka nowa religia ;), przetłumaczona na polski jako „programowanie zwinne„. Jednym ze sztandarowych haseł tej metodologii metodyki jest Working software over comprehensive documentation„. Brzmi niepokojąco? I słusznie.  W wielu firmach mówi się „bo my jesteśmy agile”, aby szybko i zwinnie usprawiedliwić wszechobecny b…ałagan. Na szczęscie znamy jednak miejsca gdzie Agile działa (lepiej lub gorzej), co więcej – pracują tam również dokumentaliści :).
I jakoś sobie radzą. Oczywiście, jak każda metodyka, ta również ma swoje wady i zalety. Do wad należą konieczność częstych przeróbek i poprawek oraz mocnej integracji z pozostałymi członkami zespołu. Do zalet – większa zrozumienie potrzeb klienta i specyfiki tworzenia software’u oraz… mocna integracja z pozostałymi członkami zespołu ;).

Więcej na temat Agile’a z perspektywy technical writera w tym miejscu. A tutaj ciekawy artykuł o tym, że można być „zwinnym” dokumentalistą bez oglądania się na innych. Z kolei dla zainteresowanych tematyką lokalizacji software’u – kilka cennych rad od firmy Adobe.

Tak naprawdę niewiele firm w Polsce może powiedzieć o sobie, że „są agile”, choć teraz twierdzą tak prawie wszyscy. Ile z nich podchodzi w ten sposób do komunikacji technicznej, czyli „zwinnie” tworzy nie tylko oprogramowanie, ale również dokumentację techniczną, pomoc dla użytkowników, szkolenia, tłumaczenia?

Jedna? A może aż pięć?