Techwriter Koduje – odcinek #53

Dawno nie zaglądaliśmy na nasz zaprzyjaźniony portal z podcastami związanymi z dokumentacją, dlatego najwyższa pora, by to zmienić. Zobaczcie poniżej jaki temat poruszono w najnowszym, 53 odcinku, TechWriter Koduje.

Kilka słów o portalu

Dla osób, które niezbyt często tu zaglądają lub są z nami po raz pierwszy, przypomnę główne założenia portalu Tech Writer Koduje oraz przedstawię po krótce jego twórców.

Tech Writer Koduje to w głównej mierze podcast o technicznej stronie tworzenia dokumentacji w IT. Jego celem jest pokazanie, że technical writer może wpasować się w środowisko programistów, zarówno pod kątem sposobu pracy, jak i używanych technologii, narzędzi i rozwiązań. Twórcy podcastu starają się też przedstawić pracę tech writera jako zawód ciekawy i dający duże możliwości rozwoju pod kątem umiejętności technicznych. Znajdziecie tu nie tylko kilkadziesiąt odcinków podcastów, ale też działy z artykułami, filmikami, projektami, a także grę, która pomoże w ćwiczeniu koncentracji.

Autorami portalu są:

  • Michał Skowron – Principal Doc Tools Developera (full-stack JS developer) w Guidewire Software, kocha kodowanie, automatyzację i narzędzia oraz woli inteligentne tworzenie dokumentacji od tradycyjnego pisania.
  • Paweł Kowaluk – jest związany z branżą IT od 2008 roku, obecnie pełni stanowisko Principal Doc Tools Developera (full-stack JS developer) w Guidewire Software.

Odcinek #53

Tematem przewodnim odcinka jest ContentOps, który jest sposobem na ciągłe dostarczanie (continuous delivery) i ciągłe usprawnianie (continuous improvement) dokumentacji, nad którym pracują różne zespoły, których kompetencje się przenikają i wzajemnie uzupełniają. Jakie są kluczowe elementy tego cyklu? Kto bierze w nim udział? Jaki ma wpływ na cały proces i jego uczestników? O tym i innych kwestiach tego zagadnienia kilka słów poniżej.

Tym razem w podcaście nie pojawiają się goście, ponieważ wśród twórców jest ekspert od ContentOps czyli Paweł.

Zanim poznamy szczegóły dotyczące tematu, Paweł postanowił wyjaśnić z czego wywodzi się ContentOps i co on a na celu.

Główne elementy ContentOps to:

  • ludzie
  • proces,
  • narzędzia.

Każdy z elementów został przez Pawła szczegółowo omówiony oraz porównany do sytuacji, w której organizacje nie korzystają z opcji ContentOps. Przy okazji szeroko omówiono cały cykl procesu dokumentacji, role jakie biorą udział w jej tworzeniu, jaki wpływ na całość ma dobór narzędzi, a także co zrobić, gdy pewne elementy przestają brać udział w procesie.

Na koniec Paweł przedstawił przykład z życia z działalności ContentOps w swojej organizacji, dzięki czemu słuchacze mogą lepiej zrozumieć obszerną teorię z wcześniejszego fragmentu rozmowy.

Trzeba zauważyć, że tego typu sposób organizacji działań w zespołach jest stosunkowo nowy i wciąż ewoluuje, dzięki czemu jest elastyczny i może być dostosowany do potrzeb.

Jeśli temat Was zainteresował i jesteście ciekawi szczegółów zachęcamy do odsłuchania odcinka, wystarczy kliknąć w ten link.

Pragniemy też dodać, że temat ContentOps będzie szeroko omawiany podczas nadchodzącej już wielkimi krokami krakowskiej konferencji soap! warto więc sprawdzić jakie prezentacje szykuje dla Was organizator.