Relacja z MeetContentKRK #6 – Automatyzacja przez Jenkinsa

Nasz niezastąpiony redakcyjny kolega Michał Skowron wystąpił na szóstej edycji MeetContentKRK. Opowiedział uczestnikom o automatyzacji zadań związanych z dokumentacją przy użyciu aplikacji Jenkins CI. Jak było?

Bardzo fajnie. Michał opowiedział o typowych praktykach używania MadCap Flare, a potem pokazał jak łatwo można je uprościć przez automatyzację. Michał przeszedł przez podstawy instalacji Jenkinsa i podał przykłady zautomatyzowanych zadań, takich jak budowanie projektów czy publikacja stron na serwer WWW. Żeby nie powtarzać tego o czym mówił, podajemy link do prezentacji. Natomiast oto kilka rzeczy, o których była mowa, a których nie znajdziecie na slajdach.

Kim jest Michał?

Michał Skowron pracuje w świecie dokumentacji od 2012 roku i cały czas rozwija dwa tematy: technologię i społeczność.

Od pierwszych dni jako technical writer, Michał zajmował się wybieraniem narzędzi i doskonaleniem praktyk z nimi związanych. Używał Help&Manual, RoboHelp i MadCap Flare, stając się ekspertem od narzędzi typu HAT (jest nawet certyfikowanym konsultantem MadCap Flare). Później zainteresował się generatorami statycznych stron i językami ala Markdown. Ale oprócz samego używania narzędzi interesowało go też co jest pod maską, zgłębiał więc podstawy HTML+CSS+JavaScript, a potem także Pythona. Zainteresowanie automatyzacją było naturalną konsekwencją jego rozwoju i wkrótce okazało się, że potrafi zaoszczędzić swoim pracodawcom setki roboczogodzin, a swoim odbiorcom dać większą jakość, bo eliminuje ludzkie błędy z wielu procesów.

Równolegle z rozwojem wiedzy o narzędziach, Michał zawsze aktywnie działał w społeczności tech commu. Od zarania dziejów pisze dla techwriter.pl i to on motywuje całą redakcję do pracy. To on werbuje nowych autorów. To on przeprowadza wywiady z kolegami po fachu. To on nawiązuje współpracę z konferencjami i innymi partnerami (patrz „patronat medialny”). Poza tym aktywnie działa i szkoli w ramach ITCQF.

I jak się okazuje, Michał jest też porywającym prezenterem, o czym poświadczą uczestnicy MeetContentKRK #6.

Kto się boi automatyzacji?

Chyba nikt. Żaden z uczestników nie mówił „mogę to zrobić szybciej, ale co będę robił ze swoim czasem?” albo z angielska „work keeps us employed” sugerując, że monotonna, powtarzalna praca jest lepsza niż jej brak. Ludzie zadawali pytania Michałowi i widać było, że niektórzy planują po cichu swoje własne wdrożenia. Najlepszą wiadomością dla tych ludzi było to, że Jenkinsa bardzo łatwo zainstalować i uruchomić. Poza tym, automatyzacja nie wymaga zaawansowanych umiejętności programistycznych, bo podstawowe skrypty można pisać używając Windows CMD (Batch files) czy Uniksowych skryptów powłoki.

Kto następny?

MeetContent szuka osób z ciekawymi tematami. Jeżeli podchodzisz do swojej pracy z pasją i tworzysz treść z natchnieniem, podziel się doświadczeniami, praktykami, lub pomysłami ze społecznością. Zainteresowanych zapraszamy na stronę meetcontent.org – jest tam historia wystąpień i formularz zgłoszeniowy.