Nie tylko Wikipedia, czyli do czego może się przydać wiki?

Wikipedię zna każdy. Większość uczniów nie potrafi napisać bez niej wypracowania. Kilka osób słyszało o Wikileaks albo nawet  Wikiquote (w wersji polskiej – Wikicytaty). A tymczasem w sieci można spotkać wikiliony, albo może nawet wikiliardy różnych Wiki. Co więcej – każdy z Was może stworzyć swoją własną! Prywatnie lub służbowo…

Nie jesteśmy już (niestety) uczniami, ale mamy podobne problemy :). Większośc artykułów rozpoczynamy odnośnikiem do Wikipedii – tak będzie i tym razem – co to jest Wiki?

Wikipedia opisuje to całkiem ciekawie, nie wspomina jednak (wprost) o bardzo istotnej sprawie:

Wiki jest świetnym narzędziem, które możesz wykorzystać w swojej pracy!

  • jako bazę wiedzy dla klientów, działu wsparcia lub innych zespołów,
  • do pracy grupowej,
  • do publikowania istotnych informacji organizacyjnych,
  • przy definiowaniu procesów i procedur,
  • dla rozrywki :).

Jak zbudować własne Wiki?

Można skorzystać z gotowego rozwiązania, dostępnego na przykład na wiki.com (płatne dla większej ilości użytkowników), wikia.com, orain.org (darmowe, ale wyświetlają reklamy), albo w wielu innych miejscach.

Można też samodzielnie zainstalować u siebie, w pracy lub domu, swoje Wiki, a potem dmuchać na nie, chuchać, pielęgnować, administrować i rozwijać. Od czasu do czasu przydałby się również backup ;). Lista narzędzi (platform), które możecie do tego wykorzystać jest długa. Dobrym początkiem będzie przeczytanie artykułu „Jak stworzyć własne wiki?” – stary, ale jary i do tego po polsku!

Jeśli jednak instalacja, konfiguracja, administracja i inne „cje” powodują, że zamiast poczuć wiki czujecie tylko wikirwienie – dlaczego nie skorzystać z owoców pracy innych i po prostu nie poczytać sobie? Oto na pewno niekompletna, ale dobra na początek lista największych wiki.

Pozwoliliśmy sobie również wybrać coś dla Was i zaproponować mały zestawik dla całej rodziny:

 

A jeżeli chcecie zostać tylko przy starej, dobrej Wikipedii – 10 trików, które pomogą Wam korzystać z niej jeszcze efektywniej i przyjemniej.

Pamiętajcie jednak, że korzystanie z Wikipedii może być niebezpieczne! 😉

Wikipedia