Przejdź do głównej zawartości

MkDocs - opis narzędzia

· 4 min aby przeczytać

Jeśli lubicie proste i darmowe narzędzia, a do tego tworzenie treści w Markdownie to dla Was chleb powszedni, to MkDocs powinien Wam przypaść do gustu. To prosty i szybki generator statycznych stron zrobiony z myślą o tworzeniu dokumentacji. Pliki źródłowe dokumentacji pisane są w Markdownie, a cała konfiguracja potrzebna do zbudowania strony zawiera się w jednym pliku YAML.

Instalacja

Zanim zainstalujemy właściwą aplikację, musimy dozbroić nasz system operacyjny w następujące komponenty:

  • Python (wspierane są wersje 2.6, 2.7, 3.3 i 3.4)
  • pip (wersje Pythona z serii 2 od 2.7.9 oraz Pythona z serii 3 od 3.4 posiadają aplikację pip w standardzie, więc osobna instalacja nie powinna być potrzebna)

Kiedy mamy już wszystko co potrzeba, możemy przejść do instalacji paczki mkdocs używając do tego pip. Wystarczy otworzyć linię komend i uruchomić poniższą komendę:

pip install mkdocs

Dzięki temu, że narzędzie opiera się na Pythonie, instalacja na różnych platformach nie powinna być problemem. Sami zainstalowaliśmy MkDocs bez problemu na Windows 7 i Linux Mint 17 Xfce.

Pierwszy projekt

Po instalacji musimy stworzyć nasz pierwszy projekt. W tym celu w linii komend przechodzimy do lokalizacji, w której chcemy go utworzyć. Następnie wywołujemy komendę:

mkdocs new <nazwa projektu>

Zostanie utworzony katalog o nazwie jaką podaliśmy, który będzie zawierał elementy opisane w następnej sekcji.

Struktura projektu

Każdy projekt to katalog, który zawiera następujące elementy:

  • Katalog docs - zawiera pliki źródłowe stron w formacie Markdown (wspierane są rozszerzenia plików .markdown, .mdown, .mkdn, .mkd, .md); początkowo zawiera tylko plik strony startowej index.md
  • Plik mkdocs.yml - przechowuje konfigurację projektu zapisaną w formacie YAML

Prosto, przejrzyście i bez zbędnych komplikacji.

Wbudowany serwer stron WWW

MkDocs posiada wbudowany serwer stron WWW, dzięki któremu mamy podgląd tego jak będzie wyglądać nasza dokumentacja w formacie docelowym. Żeby zacząć serwować stronę lokalnie, trzeba w linii komend wejść do katalogu strony i wywołać komendę:

mkdocs serve

Następnie otwieramy przeglądarkę i ładujemy adres http://127.0.0.1:8000/. Powinniśmy zobaczyć stronę startową naszej dokumentacji. Warto wspomnieć, że po każdej modyfikacji w pliku konfiguracyjnym, w katalogu z plikami źródłowymi albo w katalogu z motywami, strona przebudowuje się automatycznie. Wystarczy przeładować stronę w przeglądarce, żeby zobaczyć wprowadzone zmiany.

Motywy

Do dyspozycji mamy kilka schludnych motywów. Wyboru motywu dokonujemy w pliku konfiguracyjnym. Wystarczy dodać taką linijkę:

theme: <nazwa motywu>

Na przykład, żeby użyć motywu Bootstrap, trzeba wpisać:

theme: bootstrap

Jeśli chcemy użyć swojego własnego motywu, w pliku konfiguracyjnym musimy podać ścieżkę do katalogu, w którym się znajduje. Służy do tego parametr theme_dir. Po połączeniu go z parametrem theme mamy możliwość użycia któregoś z domyślnych szablonów i zastąpienia tylko niektórych jego elementów własnymi. Szczegóły można znaleźć w dokumentacji narzędzia.

Budowanie dokumentacji

Kiedy nasza treść jest już gotowa, a parametry zostały odpowiednio ustawione w pliku konfiguracyjnym, możemy przystąpić do generowania naszej dokumentacji. Robimy to za pomocą prostej komendy wywoływanej w katalogu naszego projektu:

mkdocs build

Zostanie utworzony katalog site, w którym znajdzie się nasza wygenerowana dokumentacja. Są to wyłącznie statyczne strony, dzięku czemu możemy hostować naszą dokumentację na jakimkolwiek serwerze HTTP. Wystarczy umieścić na nim cały katalog site.

Werdykt

Niewątpliwie mocną stroną tego narzędzia jest jego prostota, zarówno w kwestii instalacji jak i obsługi. Dosłownie w kilka minut jesteśmy w stanie zainstalować aplikację i rozpocząć tworzenie treści. MkDocs na pewno jest propozycją wartą rozważenia jeśli tworzymy prostą dokumentację w niewielkich ilościach. Według nas jest to bardzo ciekawa inicjatywa, którą warto śledzić. Miejmy nadzieję, że twórcom wystarczy zapału i energii, żeby rozwijać to narzędzie. Jeśli MkDocs wydaje się Wam interesujący i chcielibyście dowiedzieć się więcej na jego temat, zachęcamy Was do zapoznania się dokumentacją na oficjalnej stronie aplikacji. Jest napisana bardzo przystępnie, dzięku czemu zapoznanie się z możliwościami narzędzia nie przysparza trudności.