Minimalizm – poziom ekspert

Podejście minimalistyczne w pisaniu dokumentacji jest jak najbardziej wskazane, o czym wspominaliśmy w jednym z postów jakiś czas temu. Długie, skomplikowane i przeładowane informacjami instrukcje to samo zło, którego należy unikać.

Zapewne wielu z Was zna powiedzenie „Everything should be made as simple as possible, but not simpler” przypisywane Albertowi Einstenowi. Jedna z bardzo znanych firm produkujących rowery i akcesoria rowerowe najwyraźniej nie słyszała o tej zasadzie. Firma posiada w swojej ofercie zestaw oświetlenia przedstawiony na obrazku poniżej (w celu uniknięcia kosztownych procesów sądowych postanowiliśmy nie ujawniać nazwy firmy i produktu :)).

oswietlenie

Jak widać zestaw składa się z lampki przedniej i tylnej oraz uchwytów do montażu na kierownicy i pod siodełkiem. Lampki można wypinać z tych uchwytów. W zestawie dostarczane są również baterie oraz instrukcja, która jest wzorem minimalizmu. Zresztą zobaczcie sami.

instrukcja_oswietlenie

Tak, to wszystko, karteczka w rozmiarze 8×6 cm. Brakuje informacji o tym jak zamontować uchwyty oraz jak włożyć baterie do tylnej lampki. Być może założenie było takie, że montaż całego zestawu jest banalnie prosty i nie wymaga wyjaśnienia, a najbardziej skomplikowaną czynnością jest prawidłowe włożenie baterii do przedniej lampki, dlatego właśnie tą część należało udokumentować. Pomimo tego, że takie podejście jest pochwałą inteligencji użytkownika, to jednak wydaje nam się, że skoro przedstawiony został montaż baterii w przedniej lampce to użytkownik oczekuje takiej samej informacji dla tylnej lampki. Jeśli producent ma na względzie troskę o lasy, to mógł chociaż dla spójności umieścić drugi obrazek na odwrocie karteczki.
Jakie jest Wasze zdanie? Według nas taka skąpa instrukcja pozostawia jakiś niedosyt czy niesmak. Tym bardziej, że producent na swojej stronie podaje w opisie produktu, że przednia lampka potrzebuje trzech, a tylna dwóch baterii AAA do działania, a do zestawu z którym mieliśmy do czynienia dołączone były tylko cztery baterie. Podejście minimalistyczne jest dobre, ale jak widać łatwo się w nim zatracić 😉