MeetContentWRO wraca

Na pizzę i pogaduchy do Wrocławia? Czemu nie, zwłaszcza jeśli i jedno, i drugie to część nieformalnego spotkania techwriterskiej społeczności. Tak, tak: 7 grudnia 2022 r. po dłuuugiej covidowej przerwie MeetContentWRO wrócił na meetupową scenę. Spotkaliśmy się w gościnnych progach Infor Academy.

Przypomnijmy: MeetContent powstał w 2016 jako „odprysk” po konferencji SOAP! i z założenia miał być cyklem spotkań, wykładów, warsztatów oraz szkoleń dla osób związanych z szeroko pojętą branżą komunikacji technicznej oraz IT. Pierwsze spotkania odbyły się w Krakowie, a już rok później, do rodziny dołączyła techwriterska społeczność z Wrocławia. W stolicy Dolnego Śląska odbyło się 15 spotkań, ale w marcu 2020 roku przerwał je lockdown. Tegoroczny meetup był więc 16 z kolei, a zorganizowała go już nieco inna, bardziej sfeminizowana ekipa.

Ponad dwa lata przerwy to szmat czasu, podczas którego w branży zmieniło się całkiem sporo. Jedną z tych najbardziej zauważalnych zmian był wzrost liczby ofert pracy dla techwriterów. Dlatego tematem spotkania było: How to hire technical writers and how to be hired as one. Wbrew angielskiemu tytułowi rozmawialiśmy jednak po polsku. Meetup miał formę panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Kasię Paśko-Jarosik. Pytaniami prowadziła ona zgromadzonych przez wszystkie etapy procesu rekrutacyjnego: od porad dotyczących przebranżowienia się, przez budowanie CV i szukanie potencjalnych pracodawców, aż po przygotowanie się do samej rozmowy. Było też o najlepszych pytaniach, które warto zadać rekrutującemu.

Swoimi refleksjami podzielili się uczestnicy i uczestniczki panelu, doświadczeni specjaliści: Magda Miąc, Martyna Gatner-Siemieniuch, Monika Mrozek i Tomek Prus. Aktywny udział w panelu brała także publiczność – na sali zgromadziło się ponad 30 osób, nie tylko z Wrocławia. W trakcie sesji pytań i odpowiedzi padły między innymi następujące kwestie:

  • Jak zbudować portfolio?
  • Czy wiedza techniczna jest konieczna?
  • Czy osobowość kandydata ma znaczenie?
  • Czego szukają rekruterzy podczas analizy CV, a co sprawia, że CV zostanie odrzucone?
  • Absolwentami jakich studiów najczęściej są techwriterzy?
  • Jak rekrutować introwertyków? 😉

Dyskusja trwała ponad godzinę i pewnie trwałaby dłużej, gdyby na stoły nie wjechała gorąca pizza. Uczestnicy przenieśli się więc na część nieoficjalną do kuchni. Jak wiadomo, to w kuchni są zwykle najlepsze imprezy – a zatem przy niezdrowym (ale pysznym) jedzeniu i słodkich napojach (raz się żyje) rozmawiano o techwriterskim wszystkim i niczym. Spotkali się starzy znajomi, zawarto nowe znajomości – na meetup przyszli m.in. wykładowcy oraz aktualne i byłe studentki podyplomowych studiów z komunikacji technicznej na Vistuli.

Następne spotkanie już w styczniu 2023. Szczegóły wkrótce! Jeśli chcecie skontaktować się z organizatorami, piszcie na contact@meetcontent.org albo zajrzyjcie na fanpage meetupu na FB.