Langłydż – part sewen

Jeśli siedzisz właśnie na nudnym spotkaniu to temat powinien Cię zainteresować. Jeżeli nie – przeczytaj i tak – nauczysz się jak się organizuje nudne spotkania :). Oraz paru innych przydatnych rzeczy. Zapraszamy do riwiu naszej najnowszej lekcji języka langłydż.

Riwiu [od ang. review] – teoretycznie oznacza przegląd (np. dokumentu, projektu), recenzję (np. książki) albo inspekcję (np. jednostki wojskowej). A w praktyce? Ha, tu kryje się cały wachlarz wspaniałych możliwości. Oto możliwe scenariusze:

  1. Potrzebujecie pomocy polegającej na przejrzeniu efektów Waszej pracy i wskazaniu ewentualnych poprawek, błędów, niedociągnięć, itp. Wysyłacie więc jakiejś osobie (w tym przypadku nazywanej riwiułerem) Wasz dokument i prośbę o riwiu. Naprawdę Wam zależy, żeby usłyszeć co ta konkretna osoba  sądzi o tym co właśnie spłodziliście. Riwiułer zapomina o Waszej prośbie, pół godziny przed terminem (albo już po) otwiera wysłany dokument, przewija go do samego końca nie czytając i zgłasza Wam 1-2 błędy odnoszące się do literówek lub użycia starego szablonu.
  2. Wysoko postawiony menedżer odpowiedzialny za pracę kilkudziesięciu osób chce im pokazać jak bardzo interesuje się ich pracą i chwilę poudawać, że wie o co w tym wszystkim chodzi. Organizuje więc spotkanie (prodżekts riwiu), na które przychodzi 20 osób i po kolei każda z nich prezentuje (tzn. czyta ze slajdów) status swojego projektu. Pozostałe osoby w tym czasie riwiułują swoje smartfony, sufit lub paznokcie. Ćwiczenie należy powtarzać np. raz na miesiąc, nie zmieniając większości slajdów. Wygrywa ten, kto w swojej prezentacji użyje najwięcej koloru zielonego.
  3. Trzeba podjąć jakąś decyzję. Mało tego, w przyszłości decyzja ta może mieć znaczące konsekwencje. Jak to zrobić, aby w wypadku niepowodzenia nikt nie mógł wskazać na na Was jako osobę odpowiedzialną? I w tym przypadku riwiu przyjdzie nam z nieocenioną pomocą. Wystarczy zebrać możliwe rozwiązania w jednym miejscu (większość propozycji może być całkowicie bez sensu, chodzi o stworzenie możliwości wyboru) i zorganizować telekonferencję z udziałem co najmniej 40 osób z różnych kontynentów i stref czasowych. Wbrew pozorom nie jest to wielkie marnotrawstwo czasu – 40 zaproszonych osób w czasie spotkania i tak zajmie się innymi rzeczami. Po spotkaniu sprawa zdecydowanie się upraszcza – za podjęcie decyzji odpowiedzialni są wszyscy którzy byli zaproszeni na spotkanie. Proste, prawda?
  4. Riwiu mody, jak na poniższym przykładzie. Zwróćcie uwagę, że prezentowany zespół miałby ogromne szanse na zwycięstwo również w scenariuszu nr 2 😉

rewia_mody

Oczywiście to nie wszystkie rodzaje występowania riwiu w przyrodzie, ale większość znanych nam zastosowań jest kombinacją powyższych 4 głównych typów.

Patrz również:  fidbek.