Langłydż – part ejt

Dziś kolejne słowo obejmujące swoim znaczeniem cały kosmos znaczeń. Zapnijcie pasy i odważnie rzućcie się w wir pracy w ramkach. A może ramopracy?

Frejmłork [ang. framework] – spotykany najczęściej w firmach IT, występuje również często w innych ekosystemach. Ciekawsze przykłady występujące w przyrodzie można spotkać w dżungli działu kadr, na pustyniach kwalifikacji, w lasach deszczowych księgowości czy też bagnach demokracji

My pozostaniemy jednak w świecie informatyki. Wikipedia definiuje frejmłork jako „platformę programistyczną” będącą „szkieletem do budowy aplikacji”. Tym, którym platforma i szkielet kojarzą się z polityką i trupami 😉 zwracamy uwagę na stwierdzenie „Według Pree framework składa się z zamrożonych i gorących punktów.” w tym samym artykule. Nie wiemy kim jest Pree, ale jesteśmy mu wdzięczni za przeniesienie naszych myśli z cmentarza na lody i gorącą czekoladę :).

Bez sensu? Otóż to! W praktyce mianem frejmłorku nazywa się wszystko… i nic. To słowo nic nie znaczy, ale użycie go w rozmowie od razu sprawia, że wydaje się ona bardziej uczona ;). Jeżeli ktoś mówi Wam „zbudujmy frejmłork, który pozwoli nam rozwiązać problem X”, zapytajcie go, dlaczego po prostu nie rozwiązać problemu X od razu, bez budowania frejmłorku. Tak będzie na pewno szybciej. Znamy kilka przykładów istniejących frejmłorków, ale znamy również najbardziej strzeżoną tajemnicę ich twórców: Nikt nie wie jak tych frejmłorków używać! Może dlatego, że są żle udokumentowane?

framework

 

Patrz też: dewelopment