Infografiki

Czym zajmują się technical writerzy? Raczej nie tworzą infografik… A szkoda, bo to takie wdzięczne zajęcie. A czym zajmują się infografiki? I czym właściwie są?

Tłumacząc za Wikipedią – infografika to graficzna reprezentacja informacji, danych lub wiedzy, mająca na celu przekazanie skomplikowanych informacji szybko i klarownie. Wykorzystując to, że jesteśmy wzrokowcami i przyswajamy informację łatwiej, jeśli jest podana w formie graficznej. Proces tworzenia infografik to, z angielskiego,  data visualization, information designinformation architecture.

Bardzo ciekawe wprowadzenie do tematu infografik (w języku angielskim) znajdziecie również w tym miejscu – What is an infographic? Infographic Examples, Templates and Design Tips.

Istnieją też infografiki, które mają za zadanie przekazać nieskomplikowane informacje w sposób który obraża naszą inteligencję – możecie zobaczyć je codziennie wieczorem w programach informacyjnych 😉

Infografiki są świetnym sposobem na przekazywanie informacji, w praktyce częściej wykonywane są przez zawodowych grafików, ale naszym zdaniem jest to temat którym powinni się zainteresować również technical writerzy. To nie jest aż tak trudne jak się wydaje, a praca nad infografiką może dostarczyć naprawdę wiele satysfakcji, szczególnie jeżeli uda nam się osiągnąć efektowny wynik końcowy.

Sami zobaczcie, ale ostrzegamy, ta strona wciąga jak chodzenie po bagnach. Dlaczego wciąga? Bo przedstawia wiele ciekawych informacji, w efektowny i przystępny sposób. Czy nie o to chodzi w naszej pracy?

Złapaliście bakcyla? My zdecydowanie tak! Zanim jednak zaczniecie przerabiać całą dokumentację techniczną na infografiki, przeczytajcie kilka cennych rad na początek.

A później, na wszelki wypadek, sprawdźcie jak nie robić infografik :).