Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o DITA – Podstawy (2)

· 5 min aby przeczytać

W sieci można natknąć się na całkiem sporo materiałów dotyczących DITA, jednak znalezienie czegoś w języku polskim jest dość trudne. Chcąc zmienić ten stan rzeczy, postanowiliśmy stworzyć dla Was niniejsze kompendium wiedzy o tym standardzie.

Pierwszy artykuł z tej serii uchylił rąbka ditowej tajemnicy. W tym odcinku znajdziecie pogłębione informacje o języku znaczników wykorzystywanym w dicie, poznacie jakie są rodzaje topików i czym się wyróżniają. Będziecie mogli także zajrzeć przez ramię „technicznego pisarza”, a to za sprawą przykładowego topika.

Od XML do DITA

Żeby rozwiać wszystkie wątpliwości na starcie - DITA to tylko XML i nic więcej. Ale jednocześnie, DITA to dużo więcej niż XML.

XML to standard pozwalający oznaczać tekst semantycznymi tagami, na przykład tak:

<title>Wszystko o DITA - podstawy</title>

Dzięki temu zabiegowi, możemy nadać strukturę dokumentowi tak, że ludzie i maszyny będą rozumiały jaka jest rola danego fragmentu tekstu. W tym wypadku, ten fragment tekstu to tytuł, więc możemy zaprogramować przeglądarkę (używając CSS) tak, żeby wyświetliła go większą czcionką. Możemy też na przykład przeszukać całą masę dokumentów i wyłuskać z nich tytuły. To trochę trywialny przykład, ale zastosowanie tego typu semantycznych oznaczeń jest ograniczone tylko naszą wyobraźnią.

W standardzie XML możemy tworzyć własne słowniki semantyczne i nazywać elementy jak chcemy. Te elementy nazywamy tagami. Nota bene, z reguły używa się angielskich nazw tagów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pisać w dowolnym języku. Angielski ma tą przewagę, że powinien być zrozumiały jeżeli ktoś z innego kraju będzie pracował z naszym dokumentem.

Oto przykład innego zastosowania tagów XMLa:

<step>Wyjmij <part>baterię</part> z urządzenia.</step>

W tym wypadku opisujemy jeden z listy kroków w procedurze. Ponieważ oznaczyliśmy słowo "baterię" tagiem <part>, zapisujemy informację, że jest ona częścią. Dzięki temu, możemy na przykład pobrać listę części z całego zbioru dokumentów. Możemy też umożliwić wyszukanie typu "pokaż procedury, które dotyczą następujących części" i pod spodem wyświetlić listę checkboxów wygenerowaną ze słów w tagu <part>.

Taka dowolność w tworzeniu słowników XMLowych daje wiele możliwości, ale też stwarza problemy:

  • Musimy opracować cały słownik
  • Musimy stworzyć mechanizmy, które ten słownik obsłużą
  • Jeżeli mamy dokumenty używające różnych słowników, musimy obsłużyć transformację i porównanie

Ponieważ większość projektów dokumentacji jest w miarę powtarzalna, powstały pewne standardowe słowniki XML i idące z nimi w parze narzędzia, takie jak edytory, systemy zarządzania treścią (CMS) czy mechanizmy publikacji. Dzięki standardom, nie musimy zaczynać od zera i tworzyć wszystkiego sami, ale możemy czerpać korzyści z doświadczenia innych ludzi. W taki oto sposób dochodzimy do Darwin Information Typing Architecture, czyli DITA, która jest właśnie jednym ze standardów XML.

Darwin Information Typing Architecture

DITA definiuje dwa duże typy pliku - topic i mapa. Topic odpowiada pojedynczemu samodzielnemu artykułowi, zaś mapa zbiera te artykuły w całość. Istnieją różne rodzaje topików, na przykład:

  • Concept - opisuje zagadnienie, na przykład filozofię uprawnień użytkowników
  • Task - opisuje procedurę, na przykład tworzenie zabezpieczonego folderu
  • Reference - gromadzi informacje podręczne związane z jednym zagadnieniem, na przykład tabelę poziomów dostępu

Istnieją też różne rodzaje map, na przykład bookmapa, która zawiera spis treści, rozdziały, kolofon, i inne elementy związane z książką. Używamy jej kiedy dokument ma docelowo być drukowany lub wysłany jako PDF lub e-book.

Pojęcie Information Typing pochodzi właśnie od tych rodzajów plików, ponieważ tworząc dokumentację w DITA zakładamy, że podzielenie informacji na różne typy pozwoli czytelnikowi rozeznać się lepiej w tym co może zrobić z dokumentacją. Jeżeli ktoś musi dowiedzieć się jak coś zrobić to będzie szukał artykułu z listą kroków (task). Jeśli ktoś wie jak coś zrobić i musi tylko sprawdzić jakie ma dostępne opcje to będzie szukał listy lub tabeli z opisem parametrów (reference). Jeżeli z kolei będzie chciał się dowiedzieć więcej o samym zagadnieniu to będzie szukał opisu i diagramów (concept). Idea różnych rodzajów informacji jest centralnym punktem filozofii DITA, pomimo tego, że pojawiła się zanim powstał ten standard.

Przykłady

Dla tych, którzy najlepiej uczą się na przykładach, poniżej prezentujemy prosty task w formacie DITA opisujący procedurę parzenia herbaty. Kroki potrzebne do jej wykonania są banalne, ponieważ naszym głównym celem jest zilustrowanie użycia elementów semantycznych, takich jak step. Taką przykładową procedurę zapisujemy w pliku z rozszerzeniem DITA, np. robienie_herbaty.dita.

<task>
<title>Robienie herbaty</title>

<taskbody>

<steps>
<step>
<cmd>Zagotuj wodę.</cmd>
</step>

<step>
<cmd>Włóż torebkę herbaty do kubka.</cmd>
</step>

<step>
<cmd>Zalej herbatę wodą.</cmd>
</step>

</steps>
</taskbody>
</task>

Task pozwala na użycie wielu innych elementów, na przykład:

<step>
<note type-"warning">
Woda jest gorąca i może oparzyć.
</note>
<cmd>Zalej herbatę wodą.</cmd>
</step>

Jakie elementy są dozwolone i gdzie? To definiuje Document Type Definition (DTD). Jeśli chcemy sobie ułatwić życie, to warto użyć edytora, który rozumie standard DITA i pozwoli nam wstawić tylko te elementy, które są zgodne z DTD. Dla tych, którzy szukają na początek czegoś darmowego, polecamy Eclipse z wtyczką DITA Maven. Mała demonstracja tutaj.

Kiedy już mamy napisane kilka topików, możemy stworzyć ich zbiór, czyli mapę. W mapie umieścimy taga topicref odwołującego się do naszego pliku:

<topicref href="robienie\_herbaty.dita" type="task"></topicref>

Dzięki temu, nasz mechanizm generujący dokument na wyjściu (PDF, lub stronę internetową) będzie wiedział skąd pobrać treść i jak ją ustrukturyzować. Mapa ditowa jest analogiczna do spisu treści lub listy podstron.

<map title="Śniadanie">
<topicref href="bats.dita" type="topic">
<topicref href="robienie\_herbaty.dita" type="task"></topicref>
<topicref href="robienie\_kanapek.dita" type="task"></topicref>
<topicref href="zmywanie\_naczyn.dita" type="concept"></topicref>
<topicref href="lokalizacja\_rzeczy\_w\_szafkach.dita" type="reference"></topicref>
<topicref href="tabela\_kalorii.dita" type="reference"></topicref>
</topicref>
</map>

Co dalej?

No dobra, XML jest coraz bardziej atrakcyjny, topiki figlarnie do nas mrugają. Następnym krokiem jest, jak to zwykle bywa w takiej sytuacji, strategia działania! Dlatego właśnie nie lękajcie się, bo załoga TechWriter przybywa na ratunek...