Przejdź do głównej zawartości

TECH WRITER KODUJE – ODCINEK #43 I #44

· 4 min aby przeczytać

Z ostatnich podcastów ekipy Tech Writer Koduje dowiecie się jaki jest przepis na stronę z dokumentacją oraz jak wygląda rekrutacja w branży związanej z technical writingiem. Zapraszamy na poniższy skrót.

Odcinek #43

Zbudowanie strony z dokumentacją od zera może się wydawać nie lada wyzwaniem, dlatego prowadzący podcast zdecydowali się przyjść słuchaczom z pomocą.

Oto krótki (i subiektywny) przepis na zbudowanie nowoczesnej strony z dokumentacją:

  1. Określenie tego, co chcemy osiągnąć i zrobić.
  2. Określenie w jaki sposób chcemy dostarczyć dokumentację.
  3. Jakiego generatora strony użyć i dlaczego akurat generator, a nie np. WordPress? Czy proponowane narzędzia są darmowe?
  4. Jakiego edytora tekstu użyć, dlaczego akurat tego i czy to narzędzie będzie darmowe?
  5. Jak mamy podstawy to kolejnym krokiem jest system kontroli wersji. Czego użyć i dlaczego akurat to narzędzie będzie dobrym wyborem?
  6. Teraz czas na hosting - jaki wybrać i czy jest szansa, by był on darmowy?
  7. Wygląd strony - czego użyć, by nam się podobało?

Panowie szczegółowo omawiają poszczególne etapy tworzenia strony jednocześnie informując, na jakie problemy można natrafić i jak się przed nimi uchronić. Otrzymacie także informację ile czasu potrzeba, by osoba niekoniecznie znająca się na wspomnianych technologiach była w stanie stworzyć stronę z dokumentacją od zera.

A co zrobić w sytuacji gdy mamy do wygenerowania na stronie PDFy bez użycia standardu DITA? Aspekt ten zmienia sposób, w jaki interesująca nas strona powinna być tworzona. Oczywiście w podcaście nie brakuje wzmianki o tym, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

Jeśli ten temat Was interesuje, zapraszamy do odsłuchania odcinka.

Odcinek #44

Odcinek 44 zainteresuje z pewnością osoby, które ubiegają się o pracę w branży. Został w nim ponownie poruszony, temat rekrutacji, gdyż jest on zawsze na czasie i wzbudza sporo emocji. Tym razem do rozmowy Michała i Pawła dołączyli: Michał Słapak (Motorola Solutions) i Tomek Prus (Atlassian).

Po dwuletniej przerwie, Panowie przyglądają się obecnej sytuacji na rynku pracy dla technical writerów w Polsce oraz procesowi rekrutacyjnemu zarówno pod kątem poziomu umiejętności aplikujących, jak i oczekiwań zatrudniających.

Jak zmieniły się realia w branży związanej z technical writingiem w ostatnich latach?

Według Tomka, technical writing w Polsce jest obecnie w fazie rozkwitu, o czym świadczy zarówno mnogość ofert pracy na portalach zajmujących się rekrutacją, jak również fakt, że są to oferty z całego kraju, a nie tylko z dawniej wiodących w tym temacie miast (Wrocław, Kraków, Gdańsk). Spory wpływ na to miała przypuszczalnie pandemia, która otworzyła możliwość pracy zdalnej. Z punktu widzenia osoby zainteresowanej pracą jest to bardzo dobre, jednak patrząc jako rekruter widać znaczny wzrost wymagań i oczekiwań względem warunków pracy.

Dodatkowo, rozmówcy zauważają, że wraz ze zwiększoną ilością ofert pojawiły się także różne odmiany stanowisk związanych z tworzeniem treści technicznej. Z jednej strony wpływ na to ma chęć zmniejszenia kosztów przez zachodnie firmy, gdyż polscy pracownicy są dla nich nadal tańsi. Z drugiej strony, wciąż widoczny jest rozwój społeczności związanej z branżą oraz możliwość dokształcenia się czy to poprzez certyfikat ITCQF czy studia podyplomowe na Vistuli, co zwiększa kwalifikacje pracowników i wpływa na większe zainteresowanie pracodawców.

Profil kandydata, który posiada zestaw najbardziej poszukiwanych umiejętności.

Zdaniem rozmówców najbardziej porządane cechy kandydata/ki na technical writera to:

  • dobra znajomość języka obcego, najczęściej chodzi o angielski,
  • zainteresowania związane z profilem firmy, do której kandydat aplikował, a przynajmniej jakakolwiek wiedza związana z tym, czym ta firma się zajmuje,
  • umiejętność rozwiązywania problemów,
  • komunikatywność,
  • elastyczność,
  • szybka adaptacja do zmian i nowości,
  • umiejętność/doświadczenie w pracy zdalnej,
  • łatwość nawiązywania kontaktów,
  • otwartość,
  • portfolio jest bardzo dużym plusem.

Wszystkie powyższe wytyczne są opatrzone komentarzem gości podcastu i prowadzących.

Jak trudno jest wejść w tech writing w branży IT osobom z zewnątrz?

Jeśli dana osoba posiada odpowiednie cechy to nie jest problem, by odnalazła się w technical writingu w branży IT. To zdanie Tomka, bo spotkał się z takimi osobami i dostały one szansę. Jednak nie jest to częste, bo z uwagi na coraz większą ilość osób aplikujących, doświadczenie w IT bywa kluczowe dla rekruterów. Dużo zależy też od stanowiska, na które aplikujemy, a także podejścia kandydata do nauki nowych rzeczy oraz doświadczeń zawodowych, jakie już posiada (to w przypadku przebranżowienia).

Poza tymi głównymi tematami poruszonych zostało wiele kwestii związanych z pracą w branży. Jeśli interesuje Was rekrutacja oraz to, jak wygląda sytuacja w firmach zatrudniających technical writerów zapraszamy do odsłuchania tego odcinka.

Dodatkowo zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym nasza redakcyjna koleżanka dzieli się doświadczeniami z szukania pracy.