Przejdź do głównej zawartości

Langłydż - part ejt

· 2 min aby przeczytać
Darek Drezno

Dziś kolejne słowo obejmujące swoim znaczeniem cały kosmos znaczeń. Zapnijcie pasy i odważnie rzućcie się w wir pracy w ramkach. A może ramopracy?

Frejmłork [ang. framework] - spotykany najczęściej w firmach IT, występuje również często w innych ekosystemach. Ciekawsze przykłady występujące w przyrodzie można spotkać w dżungli działu kadr, na pustyniach kwalifikacji, w lasach deszczowych księgowości czy też bagnach demokracji...

My pozostaniemy jednak w świecie informatyki. Wikipedia definiuje frejmłork jako "platformę programistyczną" będącą "szkieletem do budowy aplikacji". Tym, którym platforma i szkielet kojarzą się z polityką i trupami 😉 zwracamy uwagę na stwierdzenie "Według Pree framework składa się z zamrożonych i gorących punktów." w tym samym artykule. Nie wiemy kim jest Pree, ale jesteśmy mu wdzięczni za przeniesienie naszych myśli z cmentarza na lody i gorącą czekoladę 😊.

Bez sensu? Otóż to! W praktyce mianem frejmłorku nazywa się wszystko... i nic. To słowo nic nie znaczy, ale użycie go w rozmowie od razu sprawia, że wydaje się ona bardziej uczona 😉. Jeżeli ktoś mówi Wam "zbudujmy frejmłork, który pozwoli nam rozwiązać problem X", zapytajcie go, dlaczego po prostu nie rozwiązać problemu X od razu, bez budowania frejmłorku. Tak będzie na pewno szybciej. Znamy kilka przykładów istniejących frejmłorków, ale znamy również najbardziej strzeżoną tajemnicę ich twórców: Nikt nie wie jak tych frejmłorków używać! Może dlatego, że są żle udokumentowane?

framework

Patrz też: dewelopment