Write the Docs Prague 2020 – co nas czeka?

Powoli zbliża się tegoroczna edycja konferencji Write the Docs Prague. Podobnie jak w poprzednich latach, z przyjemnością objęliśmy to wydarzenie patronatem 🙂 Poniżej znajdziecie garść najważniejszych informacji na jej temat.

Co, gdzie i kiedy?

W tym roku, z uwagi na panującą wciąż pandemię, konferencja odbędzie się w formacie online w dniach 18 – 20 października. Organizatorzy postarali się jednak, by tegoroczna edycja jak najbardziej przypominała, dobrze już znany i lubiany, format z poprzednich lat. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie konferencji.

Skrótowy program wydarzenia wygląda następująco:

 • Niedziela (18 października) – Writing Day oraz powitanie uczestników na platformie online.
 • Poniedziałek (19 października) – pierwszy dzień konferencji – oficjalne otwarcie, pierwsze prelekcje, Unconference oraz wieczorna impreza zapoznawcza, podczas której możecie spodziewać się muzyki oraz różnych gier ;).
 • Wtorek (20 października) – drugi dzień konferencji – dalsze prelekcje, Unconference, Job Fair, zakończenie konferencji.

Szczegółowy program oraz omówienie prelekcji, w których będziecie mogli wziąć udział są dostępne tutaj. Dajcie znać, które tematy najbardziej Was zaciekawiły 🙂Poniżej przedstawiamy kilka wystąpień, które najbardziej zainteresowały nas.

Prelekcje – subiektywny wybór

Wiadomo już, że podczas dwóch dni konferencji odbędzie się 16 prelekcji. Poniższe tematy szczególnie zwróciły naszą uwagę.

Karen Sawrey “Remote Job On-boarding: Top 10 Things We Can Do (Better)” – w swoim wystąpieniu Karen poruszy bardzo aktualny obecnie problem, a mianowicie jak odnaleźć się w pracy technical writera kiedy pracę trzeba nagle przenieść z biura do domu, a jedyny kontakt ze współpracownikami jest możliwy tylko z użyciem narzędzi online. Jak przejść przez proces on-boardingu online będąc nowym pracownikiem na tym stanowisku? Karen pokaże Wam ten problem na podstawie własnych doświadczeń. Jednak wykład jest skierowany nie tylko do nowych pracowników. Jego adresatem są również osoby, które powinny pomóc nowemu technical writerowi w poznaniu miejsca pracy oraz obowiązków. Prelekcja Karen pozwoli im lepiej zrozumieć problemy i frustracje z jakimi borykają się nowo zatrudniane osoby, zwłaszcza w obecnej sytuacji panującej na świecie.

Matt Reiner “Bake a Little Documentation Love into Your Product” – porównanie dokumentacji do deseru bardzo przypadło nam do gustu ;). W swojej prezentacji Matt pokaże jak ważne jest przekazywanie użytkownikom produktu wraz z dołączoną do niego dobrą dokumentacją. Z punktu widzenia UI ułatwia to korzystanie z produktu oraz zmniejsza ilość problemów zgłaszanych zespołom z działu wsparcia klienta. Dobry przepis na sukces? Kucharz Matt chętnie się nim z Wami podzieli.

Myriam Jessier “Making documentation discoverable in search engines” – Myriam pokaże Wam jak pisać dokumentację, w której łatwo i szybko można wyszukać potrzebne nam informacje. I chodzi nie tylko o wpisanie odpowiedniej frazy do wyszukiwarki tekstowej, ale także użycie takich treści, by były łatwe do rozpoznania dla wyszukiwarek posługujących się dźwiękiem i obrazem. To tu poznacie różne sposoby wyszukiwania treści, dowiecie się jak działają wyszukiwarki i w jaki sposób się uczą (algorytm B.E.R.T.), a także jak tworzyć treść, by to właśnie ona została pokazana jako rezultat wyszukiwania.

Poza przykładowymi tematami, konferencja obfituje w ciekawe prelekcje związane z tematyką dokumentacji. Z własnego doświadczenia wiemy, że udział w Write the Docs to nie tylko zastrzyk nowej wiedzy, przekazanej w przystępny i profesjonalny sposób. Jest to także okazja do poznania wielu osób z branży, z którymi można świetnie spędzić czas. W tym roku nieco inaczej, bo przed monitorem, ale to także sposób na zdobycie nowego doświadczenia ;). Poniżej zapraszamy do naszych relacji z poprzednich edycji konferencji:

Rodzaje i ceny biletów

Osoby zainteresowane kupnem wejściówek odsyłamy tutaj, gdzie znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące poniższych rodzajów biletów:

 • Bilet korporacyjny – gdy pracodawca płaci za bilet pracownika – €125.
 • Bilet indywidualny – dla osób uczestniczących w konferencji na własny koszt, pracujących w wolontariacie, rządzie lub dla firm posiadających mniej niż 10 pracowników – €75.
 • Bilet dla studentów lub osób nieposiadających zatrudnienia – €25.

Cena biletu zawiera:

 • Przekaz na żywo wszystkich prelekcji.
 • Możliwość zadania pytań prowadzącym po prelekcji (istnieje możliwość, że ta opcja nie będzie dostępna).
 • Dostęp do czatu, na którym będzie możliwość prowadzenia dyskusji z uczestnikami, prelegentami oraz sponsorami.
 • Dostęp do platformy podczas Writing Day.
 • Dostęp do wirtualnych targów pracy.

Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć uczestnikom mnóstwa wrażeń oraz owocnej nauki 😉
Tradycyjnie już, zapraszamy na naszą relację.