Przejdź do głównej zawartości

Meetcontent Wrocław - luty 2023

· 4 min aby przeczytać

Przed nami kolejna edycja MeetContentWRO. Poniżej najważniejsze informacje. Dodatkowo, przeczytacie dziś o tym co działo się podczas styczniowej odsłony wrocławskiego meetupu.

Ekipa MeetContentWRO ma za sobą kolejny udany meetup. Ale zanim opowiemy o styczniowym wydarzeniu, kilka słów na temat tego co przed nami!

Luty 2023 - DeLaval

Tym razem, firma DeLaval będzie gościć lutowy MeetContentWRO. Ostatnio mieliście bardzo dużo pytań do prowadzących, więc organizatorzy nauczeni doświadczeniem, tym razem mają dla Was jedną prezentację.

Marta Bartnicka, Publishing and Localization Senior Engineer w Dolby Laboratories opowie o Markdownie. Temat na pierwszy rzut oka techniczny, ale nie do końca! Prezentacja Marty, zatytułowana jest: Markdown: The Lesser Evil.

Markdown jest w samym sercu podejścia znanego jako docs as code. Oferuje prostą składnię i jest niezmiernie przystępny dla początkujących. Coraz powszechniej wykorzystywany przez tech writerów, ułatwia review i zbliża nas do naszych braci developerów… Ale! Markdown, jak wszystko, ma swoje blaski i cienie.

O obliczach markdowna, wskazówkach, dobrych i złych praktykach dowiecie się już 28 lutego. Żeby lepiej dopasować treść spotkania do oczekiwań organizatorów, do standardowego już  formularza zgłoszeniowego dodano pytanie o to, czy mieliście już styczność z markdownem.

Bez względu na to czy pracowaliście już z tym językiem znaczników czy właśnie googlujecie co to takiego, w prezentacji Marty każdy znajdzie coś dla siebie. No i, rzecz jasna, jest to kolejna okazja, żeby spotkać się z kolegami i koleżankami z branży.

Tak więc zapraszamy was serdecznie na: Markdown: The lesser evil.

GDZIE I KIEDY

28 February 2023 godzina 18:00

Biuro DeLaval ul. Robotnicza 72

Formularz zgłoszeniowy

A teraz słów kilka o tym, co działo się na ostatnim, styczniowym meetupie.

Styczeń 2023 - Ocado

W styczniu spotkaliśmy się w siedzibie firmy Ocado we Wrocławiu. Organizatorzy zaplanowali dwie prezentacje. Obie dotyczyły dokumentacji jako produktu, choć temat analizowany był przez dwóch prelegentów z nieco innych perspektyw.

Ed Portas, który kieruje działem Technical Communications w Ocado opowiadał o rzeczy na pierwszy rzut oka oczywistej, która jednak, jak się okazuje bardzo często bywa problematyczna w praktyce, czyli Documentation as a product.

Wychodzenie z takiego założenia przynosi między innymi korzyści dla organizacji, SMEs, klientów, ale i samych Tech Writerów. Produkt jest skoncentrowany na użytkowniku, na problemie który stawia sobie za zadanie rozwiązać. Aby tego dokonać twórcy produktu opierają się na danych i nimi kierują się podejmując decyzje.

Z dokumentacją można, a nawet wręcz należy zrobić podobnie! Analiza, projekt, prototyp na małą skalę, być może MVP, faza testów i feedbacku - a potem od początku! Jako Technical Writerzy powinniśmy pielęgnować w sobie podejście innowatora, sprawdzać co działa, uczyć się z doświadczenia, jednym słowem eksperymentować!

Drugą prezentację wieczoru, zatytułowaną: Content meets design, przedstawił Tomek Prus, Experience Design Manager w Atlassian. Tomek opowiedział uczestnikom o design critique, frameworku, który zdecydowali się zaadaptować w Atlassian.

Design critique to metoda opisana przez Sarah Winters w książce (o nie zaskakującym tytule) Content design. Polega na iteratywnym i grupowym docieraniu do najlepszej wersji designu lub treści. Tomek podkreślał jak ważny jest dialog, praca grupowa i konstruktywny feedback dla tworzenia treści.

Wykorzystanie design critique daje Writerom możliwość ‘testowania’ tworzonych treści, rozwija w nich umiejętności efektywnego przekazania ‘clue’ funkcjonalności lub komunikatu, grupowego ‘obejrzenia’ go z każdej strony. Design critique pomaga autorom rozwinąć podejście, że dla każdego zdania powinno być racjonalne uzasadnienie. Za każdym zdaniem musi stać treść wnosząca istotną informację i podczas sesji design critique, dokumentacja poddawana jest tego typu testowi.

Tematyka najwyraźniej przypadła do gustu wrocławskiej społeczności Tech Writerskiej. W meetupie udział wzięło ponad 50 osób!

W imieniu organizatorów dziękujemy za udział i zapraszamy ponownie na meetup 28 lutego!


Nasze dotychczasowe artykuły na temat MeetContentWRO: